CHANGE :מיכל הלפמן

28.11.2013 - 01.02.2014

CHANGE
מיכל הלפמן
המרכז לאמנות עכשווית: 28 בנובמבר 2013 – 1 בפברואר, 2014
הפתיחה ביום ה', 28.11 בשעה 20:00, בערב הפתיחה יתקיים מיצג בביצועה של בשמת נוסן

את CHANGE ילוו מספר אירועים שיכללו סאונד, פרפורמנס ומפגשים בין כותבים ויוצרים

CHANGE הוא הפרויקט הגדול ביותר של מיכל הלפמן עד כה: מדובר במיצב תלוי-מקום שכולל פיסול, ציור, רישום, ווידיאו, אשר תוכנן במיוחד עבור המרכז לאמנות עכשווית. CHANGE הוא יצירה מורכבת ורבת פנים שמתרכזת בנושאים גורפים כגון הגירה, חזרה דורית והתפכחות מאשליה.
אחרי שעברו דרך חלל מבואה, מגיעים הצופים לפירמידה שנשאלה משטר הדולר האמריקני. הפירמידה קוראת לשינוי (Change), מושג שאפשר לחשוב עליו בהקשר מהפכני, אך כאן הוא מסמן המרת מטבע ומרמז גם ל"כסף קטן". הפירמידה נפתחת למחבוא של מבריח, גומחה שנחצבה בנוף הכלכלי ומאכלסת, פשוטו כמשמעו, את סמליו.
בקומה העליונה, משטחים מבריקים פתייניים נקטעים באלימות על-ידי מאובנים שהושלכו לעברם באופן מטפורי ממרחק מיליוני שנים ומשמשים עתה כראיות של הנצח. החלל הזה גם פועל כזירה פרפורמטיבית: מעת לעת, מנקה מצחצחת את המשטחים השונים, מבטיחה שהשיטה תתפקד ותבריק, משמנת את מפרקיה. נוכחותם של הנרות הריחניים המפוזרים ברחבי התערוכה מגיעה לשיאה בעבודות שהאש משמשת בהן כסמל למטמורפוזה, גשר המוביל מן החלום למציאות. שני נרטיבים שבהם בֵּן מנסה להזהיר את אביו מפני אבדון ממשמש ובא מעומתים כאן. בקרבת מקום, נראה כאילו ילקוט בית ספר של ילדה, שהושלך בדומה למאובנים, ניתץ את סורג הברזל. יחסי ילד-הורה נבחנים במישור הספרותי והפסיכולוגי ומנקודת מבט של התרבות הפופולרית ונושאים עמם מוטיבים המרמזים לאורחות חיים אסקפיסטיים, לבידור ולסכנה.
CHANGE נפתח ונחתם בדימוי של שיירה. ברקע הפירמידה מופיע צילום סרוק של מדבר סיני, שקבוצת אנשים חוצה אותו. אנשים אלה נעורים לחיים בווידיאו המחזורי במבנהו אשר מוקרן בקומה העליונה. מסעם הקולקטיבי שזור מחוות אישיות, ייחודיות ובד-בבד גנריות. בדומה להם, המבקרים ב-CHANGE נודדים במרחבי המיצב כסוכנים בגיאות ובשפל של אימפריות, ששביליהן אינם משתנים, גם אם הצועדים בהם מתחלפים במשך הדורות.

מיכל הלפמן (נ. 1973), אמנית רב תחומית שחיה ועובדת בתל-אביב. בוגרת האקדמיה לאמנות בצלאל, בה היא מלמדת כיום. הלפמן הציגה תערוכות יחיד במוזיאון ישראל (2007) ומוזיאון תל-אביב (2009). הציגה בתערוכות בינלאומיות רבות ביניהן הביאנלה ה-50 בוונציה (2003); תערוכת יחיד במכון לאמנות עכשווית בסן פרנסיסקו (2001); בגלריה קרדי, מילאנו (2009) ועוד. הלפמן זכתה בפרס אנסלם קיפר מטעם קרן וולף (1998) והייתה מועמדת לפרס גוטסדינר היוקרתי (2008).

התערוכה Change התאפשרה הודות לתמיכתם הנדיבה של מועצת הפיס לתרבות ולאמנות; קרן אאוטסט לאמנות עכשווית; קרן משפחת אוסטרובסקי; קרן נתן קמינגס וארט פרטנרס. משקאות בפתיחה באדיבות בירה מכבי.

תודה מיוחדת ל'מסלול להכשרת רקדנים' – ביכורי העתים, מנהלת המרכז: סיגל פרץ, ניהול אמנותי: נעמי פרלוב, אופיר דגן, רקדנים: שירה אלקובי, תומר גיאת, אביב הורוביץ, גל טופולנסקי, מיי ערמון

CHANGE-Invitation-S

[slideshow id=5]