רק היום

תערוכה חדשה בגלריה של התוכנית הבינלאומית ללימודי אוצרות של סמינר הקיבוצים

רק היום

אמנים: עילית אזולאי, הילה בן ארי, אניסה אשקר, דוריאן גוטליב ובת אל אמה דיין, גיא גולדשטיין, נועה גרוס, סיון גרוס, לני דינר דותן ושאשא דותן, ענבל דרו, קרן זלץ, פהד חלבי, דנה לב לבנת, רוית משלי, דורון סולומונס, תומר ספיר, שי לי עוזיאל, שוקי פוגל ונגה ענבר, לירז פאנק, מישל פלטניק, תמר רודד

אוצרים: דורון אדר, סופי ברזון, דבורה בוצ'מן, נעמי יפה, הילה כהן שניידרמן, ליאורה מנדלסון, איילת נוימן, גיא סילברמן, יפעת פרל, הגר ציגלר, רות ששונקין.

מנחת הפרויקט: מעין שלף

סביב מתחם בית הספר של סמינר הקיבוצים והמרכז לאמנות עכשווית ברחוב קלישר, ממוקמים שלושה שווקים מרכזיים אשר מהווים עורקים ראשיים לתרבות הרחוב התל אביבית: שוק הכרמל, שוק בצלאל ושוק נחלת בנימין. כיום, לאחר שהשוק הסיטונאי הוכחד ועומד להפוך לבנייני גינדי, שוק בצלאל עתיד להפוך לקומפלקס מסחר ומגורים, ותוכניות ה'תירבות' של שוק הכרמל הוצאו מהמגירה, בחרו תלמידי שנה א בתוכנית ללימודי אוצרות להתייחס לתהליכים אלה, בין השאר גם באספקלריה של שוק האמנות.

השוק מניח בבסיסו כלכלה חופשית, מסלק שיקולים שאינם כלכליים, ומאפשר לכל אזרח להציג את מרכולתו ללא היררכיה או ועדת קבלה. ידוע כבר לכול כי שיקולים מסחריים אינם זרים לאמנות, ואין היא חופשית ומחוסרת גבולות, אך  הכוחות המגדירים את הכלכלה שמאחורי שוק האמנות הם לעיתים סמויים מן העין.

תערוכה זו מבקשת להכיל את חוקי השוק על החלל האמנותי של הקובייה הלבנה והסטרילית, למלא את החלל עד שובע על מנת לאפשר "ניצול מירבי" של השטח ולהציע סחורה "אינסופית". כל אחד מהאוצרים יצר 'בסטה', תערוכה בתוך תערוכה שנאבקת על מקומה להיראות. ריבוי הבסטות בחלל כה קטן יוצר אשליה של שפע אקלקטי, שאינו מאפשר חוויה מזוקקת ונקייה. זהו מבט רפלקסיבי גם על תהליך האוצרות, שמנסה לרוב לזקק אמירה בהירה על מנת לתווך את יצירת האמנות אל הצופה, אך לא תמיד חף משיקולי אגו, מסחריות, אינטריגות ואינטרסים.

במקביל לפתיחת התערוכה תוצג הקרנה חד פעמית לפרויקט מיוחד, ברחבת המרכז לאמנות עכשווית:

מציירים: על הספים (Drawing: on Thresholds), הוא פרויקט מחקר אמנותי, העוסק בהיסטוריה ובהווה של נושא המים בישראל/פלסטין. הפרויקט הינו תולדה של שיתוף פעולה בין האמן החזותי האוסטרלי ג'יימס גרץ (James Geurts), לבין האמנית, האוצרת והכותבת ד"ר ג'ולי לואיס בייקון (Julie Louise Bacon) המתגוררת בקנדה.

אוצרת: הילה כהן שניידרמן