קמרה סולאריס

08.09.2011 - 16.09.2011

רות אנדרוולד + לאונרד גרונד – Camera Solaris

זוג האמנים האוסטרים רות אנדרוולד ולאונרד גרונד עובדים יחד משנת 1999 בתחומי הצילום, הסרט הניסיוני והמיצב. הם מגיעים לארץ כאורחי המרכז לאמנות עכשווית להציג מיצב פילם במקלט הציבורי שעל יד המרכז, באירוע הפתיחה של "אוהבים אמנות".

Camera Solaris הינו מיצב פילם ב-16 מ"מ, המחייב את הצופה להעביר את המבט בדילוגים מן הסרט המוקרן, ממושאיו של המקרן, אל מנורת הלהט, אל סרט הצלולואיד ומשם חזרה למסך.

בזמן שהדרמה המחשמלת של Camera Solaris מתפתחת, אנחנו נעשים מודעים למצב עניינים מורכב נוסף: היינו לאופן שבו הראייה מבוססת על האור ועל החפצים המוארים, אך גם על נוכחות פנימית כלשהי, ולאופן שבו הדבר משרטט את קווי המיתאר המשתנים של אותה נוכחות.

התערוכה במקלט תינעל ב- 16.9

 

הרחבת הדימויים

הַנֶס שיפבך

הקרנת סרטם של רות אנדרוולד ולאונרד גרונד, Camera Solaris (2008), יוצרת רושם מוזר של התרחשות אוטונומית. בניגוד לסרט פשוט יותר שמוקרן על קיר ושפעימותיו ממקדות את העין ואת מלוא תשומת הלב בדימוי הנע, Camera Solaris מסיט כל העת את תשומת הלב ואת המבט ממישור אחד למשנהו ברחבי המיצב כולו. אף אחד מן היסודות אינו עומד בפני עצמו ולעצמו, וכל אחד מהם מוביל חזרה לקודמו ומתקשר אל הבא אחריו. בדילוגים האלה עובר המבט מן הסרט המוקרן וממושאיו אל המקרן, אל מנורת הלהט, אל סרט הצלולואיד ומשם בחזרה אל האקרן. ואז נודד המבט גם אל כתמי האור החודרים מבעד לניקובי הסיכה שעל מסך – גיליון נייר מתוח – ומרצדים על הקיר שמאחוריו. בזמן שהדרמה המחשמלת של Camera Solaris מתפתחת, אנחנו נעשים מודעים למצב עניינים מורכב נוסף, היינו: לאופן שבו הראייה מבוססת על האור ועל החפצים המוארים, אך גם על נוכחות פנימית כלשהי, ולאופן שבו הדבר הנראה משרטט, בתורו, את קווי המיתאר המשתנים של אותה נוכחות.

ב- Camera Solarisמקור האור הוא אחד ויחיד – מנורת הלהט של המקרן. המנורה כאן היא השמש, המאירה דברים אחרים ומבליטה את המרחק ביניהם. קרני אור עמומות מגיחות אל הסביבה מפתחים שונים בקופסת המקרן בזמן שהאור המלא מוקרן קדימה, אל המסך. התמונה החדה המוקרנת והמוארת, כמו הדברים שאותם היא מתעדת לאור השמש, היא המקום הבהיר ביותר בחלל כולו.

בסרט נעים להם ברצף דימויים מחושבים בדקדקנות (דימויים בשחור-לבן, בחיתוכים מהירים, מודגשים, לעתים הפוכים או מוּרצים לאחור, החוזרים על עצמם בלופ – מה שמחזק את הרושם כאילו מדובר בניתוק מן המציאות המרחבית, בהתרחשות אוטונומית ובהסתכלות פנימה)/

רות אנדרוולד + לאונרד גרונד

נולדה ב-1976 + נולד ב-1977 בגראץ, אוסטריה.

השניים הציגו תערוכות רבות באוסטריה ומחוץ לה.