סלבריטאיות וסולידריות במאבק נגד האפרטהייד בדרום אפריקה

הופעת המחווה לציון יום הולדתו ה-70 של נלסון מנדלה באיצטדיון וומבלי בלונדון מהווה את אחד הרגעים הזכורים ביותר במאבק העולמי נגד אפרטהייד. בעוד מנדלה עצמו כלוא ברובןאיילנד, תמונות וצלילים מההופעה לכבודו שודרו ב-67 מדינות ונצפו על ידי 600 מיליון איש. אירוע המחווה בהשתתפות גדולי האמנים של התקופה היה נקודת שיא בשימוש בתרבות ובסלבריטאיות במאבק נגד המשטר. רבשיח זה יתמקד בשילוב בין סלבריטאיות ומחאה שאפיין את המאבק באפרטהייד עוד מראשיתו בשנות ה-50. לואיז בית לחם, טל זלמנוביץ, יאיר השחר ותפארת בסל ישאלו אילו תפקידים מילאו סלבריטאים בהנעת המאבק נגד משטר האפרטהייד בדרום אפריקה וביצירת סולידריות עם דרוםאפריקאים מדוכאים, ואיזו השפעה הייתה להם על המדינות בהם הם פעלו לשינוי. הצטרפו אליהם לשמוע כיצד אושיות כדוגמת הזמרת מרים מקבה והבישוף האנגליקני טרוור האדלסטון השתמשו בפרסום ובתהילה שלהם לעורר מודעות בינלאומית לאיהצדק ולעוולות המשטר בדרום אפריקה.

,פרופסור לואיז בית לחם תישא דברי פתיחה בנושא ״תרבות במאבק הגלובלי נגד אפרטהייד״
ד״ר יאיר השחר ידבר על איך עלתה מרים מקבה לכוכבת של פאןאפריקניות מוסיקאלית.
ד״ר טל זלמנוביץ׳ תדון בנצרות וסלבריטאיות בשירות המאבק נגד אפרטהייד.
תפארת בסל תתמקד בעיצוב דמותו של מנדלה כסלבריטאי דרך צילום.

על הדוברים:
לואיז ביתלחם עוסקת בתיאוריה והיסטוריה ספרותית ולימודי תרבות ומשמשת פרופסור בחוג לאנגלית ובתכנית ללימודי תרבות באוניברסיטה העברית בירושלים.
יאיר השחר הוא מרצה למוסיקה אפריקאית באוניברסיטת בןגוריון בנגב. הוא חוקר ממשקים בין מוסיקה, טכנולוגיות צליל, אידיאולוגיות פוליטיות ומדיניות תרבותית באפריקה.
טל זלמנוביץ היא היסטוריונית של מדיה ושל בריטניה במאה ה-20. היא עורכת ומגישה פודקסטים עבור האתר ניו בוקס נטוורק.
תפארת בסל היא סטודנטית לתואר שני בתכנית ללימודי תרבות באוניברסיטה העברית. היא כותבת את עבודת התזה על הסירקולציה של ספרות ותרבות בין הודו ודרום אפריקה בתקופת האפרטהייד.