סינמאי – עונה III פרק 1: Figuring & Configure מאת מוריה אבנס

05.01.2020

יום ראשון, 5 בינואר בשעה 19:00

הפרק הראשון של העונה השלישית של סינמאי – קולנוע כוריאוגרפי – מוקדש לעבודות המחול של מוריה אוונס Figuring ו-Configure משנת 2018. הקומפוזיציות של מוריה אוונס (נ. 1980, ספרינגפילד, אוהיו, ארה״ב; חיה ועובדת בניו יורק) מונעות מתהליכים  יותר מאשר מצורות, תוך התעקשות על הגוף המתנועע ועל היחסים הנוצרים. מעבר לכך, פרקטיקת העבודה שלה מעלה שאלות אודות האופן בו אנו רוקדים יחדיו ובכך יוצרים קשרים חברתיים, דרך המהלך הכוריאוגרפי של הריקוד וגם כעדים לאירוע המתרחש. כל זאת, היא עושה תוך התבוננות בהיסטוריה של המחול ובאקסהיביציוניזם שהינו חלק בלתי נפרד מדיסציפלינת הפרפורמנס.

עבודתה הכוריאוגרפית של אוונס הוצגה במסגרות רבות בניו יורק: בקיטשן, במרכז לפיסול, במוזיאון ויטני לאמנות אמריקאית, במוזיאון לאמנות מודרנית – 1PS, בדאנס ספייס פרוג'קט, בכנסיית גדסטון, באמריקן רילנס ובניו יורק לייב ארטס. כמו-כן הוצגו עבודותיה גם בתיאטרון קאמפנגל בהמבורג, בתיאטרון ד'אוזין בז'נבה, במרכז הלאומי לחקר הכוריאוגרפיה בפריז, במוזיאון הירשהורן בוושינגטון. בשנת 2015, הייתה אוונס מועמדת לפרס בסי לכוראוגרפית מתחילה. היא משמשת גם כעורכת ראשית במגזין Movement Research Performance Journal, ובשנת 2011 היא יזמה את The Bureau for the Future of Choreography – מנגנון קולקטיבי המעורב בתהליכי מחקר ובפרקטיקות הבוחנות את האלמנטים ההשתתפותיים של פרפורמנס ומערכות כוריאוגרפיות. 

על Figuring ו-Configure
מנקודת מוצא הממוקדת בתהליכים גופניים פנימיים, עבודות המחול של מוריה אוונס Figuring ו-Configure עושות שימוש בתנועות מזעריות כמתודה מנחה. באמצעות משחק בקצב ובקנה מידה, המחוות הגופניות של המשתתפים/ות מביאות לידי ביטוי את האיכויות הפנימיות של הגוף, כמו גם את תחושת הזמן. עבודות אלו מעלות שאלות בקשר לחלל התצוגה בו מתקיים מופע המחול, בין אם זהו חלל תיאטרלי או חלל של מוזיאון או גלריה. במהלך פרק זה של סינמאי, הקהל יצפה בקטעים מתוך Figuring ו-Configure, וישתתף בשיחת סקייפ-לייב עם היוצרת.

על סינמאי
סינמאי היא סדרה של הקרנות וידיאו באוצרותה של הכוריאוגרפית מאי זרחי (נ. 1984, תל אביב; חיה ועובדת בתל אביב ובפרנקפורט). אחת לחודש, זרחי תפגיש אותנו עם יצירות בימתיות בטווח בין מחול לפרפורמנס, שלא נראו בישראל בשל סיבות שונות: יצירות שעולות יותר על במות, שאינן יכולות להגיע לישראל, שנוצרו על ידי אמנים ואמניות שמסרבים להופיע בארץ ועוד. כל מפגש יכלול תיעוד באורך מלא של יצירה נבחרת, ואחריו שיחת סקייפ בלייב עם יוצריה. העונה הראשונה של סינמאי נתמכה והוצגה במרכז כלים לכוראוגרפיה בבת ים בשנת 2017 ובה התארחו הכוראוגרפים/יות אסתר סלמון, הרכב טאלדנס (מוסטפה קפלן ופיליז סיזאנלי), מרטין שיק, פנאיברה גבריאל קנדה ומריה קמפוס ארויו. העונה השנייה של סינמאי הוצגה במרכז לאמנות עכשווית תל אביב ובה התארחו הכוראוגרפים/יות לוסי גרין, יונס אטבנה, ג׳רמיין אקוגני, יאניס מנדפוניס ופבריס מצליח, ונואה סולייה.

השיחה תתקיים באנגלית.

כניסה: 35 ש״ח
מספר המקומות מוגבל, יש לרכוש כרטיסים מראש.

דימוי: מוריה אוונס, Figuring, צילום מתוך המופע במרכז לפיסול, ניו יורק (2018). צילום: פאולה קורט.