נקודת מפגש: להביא את העולם הביתה


יום שלישי, 21.10 בשעה 19:00
כניסה, 10 ש"ח, חינם לידידי המרכז
הפאנל יערך באנגלית

ארטיס והמרכז לאמנות עכשווית שמחים להציג ערב שיחקור מודלים אוצרותיים לעבודה בעולם פוסט-מדיומלי. שלושה דוברים, ארין גליסון, ג'יי לוונסון ויארה סונסקה מאס יחלקו את האסטרטגיות שלהם ליצירת זיקות בין הקשרי תרבות מקומיים ועולם אמנות בין לאומי. המצגות שלהם ילוו בדיון ושאלות ותשובות שתנחה אוצרת המרכז חן תמיר. בפאנל יועלו שאלות כגון מה יכולים לתת מפיקי תרבות בינלאומיים לקהילות מקומיות ומה הן הסכנות שטמונות במפגשים כאלה? כיצד דיווחים בינלאומיים על הקשרי תרבות מקומיים מעצבים דיאלוגים מקומיים מסביב לעולם? מה אפשר ללמוד ממודלים היסטוריים גדולים של מיקור חוץ תרבותי?

גליסון תציג שתי יוזמות ללא מטרות רווח למען אמנות עכשווית בפנום פן בקמבודיה: SA SA BASSAC היא גלריה וחדר קריאה עם תוכנית אירועים דינמית, וSa Sa Art Projects, פלטפורמה קהילתית לשיתוף מידע עם חדר ארכיון, בית ספר, ותוכנית שהות. באמצעות רעיונות שיושמו בקמבודיה תציע גליסון מחשבה ביקורתית על אסטרטגיות מקומיות, אזוריות ובינלאומיות בפרקטיקה אוצרותית בדגש על תוכניות שהות.

לוונסון ידון בתוכנית הבינלאומית של המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק שנוסדה ב1952, בשיאה של המלחמה הקרה, כדי לקדם אוונגארד אמריקאי ברחבי העולם. כיום, התוכנית מקדמת חילופים בינלאומיים במגוון דרכים, ביניהן סדנאות מחקר, תרגום של טקסטים היסטוריים מרכזיים, ונסיעות מחקריות שמתמקדות בזרמים מוזנחים כגון פלוקסוס במזרח אירופה, מודרניזם בדרום אמריקה ומיצג באסיה.

יארה סונסקה מאס תדון ב La Casa Encendida, מרכז מולטי דיסיפלינרי פרטי ללא מטרות רווח שמוקדש לתרבות בשכונה רב תרבותית במדריד. באמצעות בחינה של מבחר תערוכות ואירועים היא תספר כיצד מוסד משלב קהילות מקומיות באמצעות עירוב אמנים ואוצרים בשכונות תוך שמירה על עירנות לשדה האמנות הבין לאומי.

על הדוברים:
ארין גליסון היא אוצרת ממיניאפוליס שחיה בקמבודיה מאז שנת 2002. היא מייסדת שותפה בארגון SA SA BASSAC. בין היתר אצרה תערוכות ב Jeu de Paume בפריז, במוזיאון היהודי בניו יורק, בביאנלה בסינגפור ועוד.
ג'יי לוונסון מנהל את התוכנית הבינלאומית של המומה בניו יורק מאז 1996, שם הוא מתאם את פעילות המוזיאון עם מוסדות אחרים בעולם. קודם לכן שמש כסגן מנהל תוכניות במוזיאון הגוגנהיים בניו יורק שם אצר תערוכות היסטוריות גדולות.
יארה סונסקה מאס היא היסטוריונית של אמנות וחוקרת ואחראית תערוכות ב La Casa Encendida, מרכז מולטי דיסיפלינרי ללא מטרות רווח שעוסק בתרבות עכשווית, סביבה ונושאים חברתיים.

הפאנל הוא חלק מסדרת "נקודת מפגש", סדרת פאנלים שמופקת ע"י המרכז לאמנות עכשווית וארטיס, ארגון עצמאי ללא מטרות רווח שמקדם הבנה ומודעות בינלאומית לאמנות עכשווית מישראל. הדוברים לוקחים חלק בסיור המחקרי החצי-שנתי ה-13 של ארטיס.

דימוי: Vuth Lyno, Rise and Fall, 2012. Courtesy the artist and SA SA BASSAC.


Artis Logo NEW