נעמה צבר: מלודיות של נזק וודאי (אופוס 3)

22.12.2018 - 09.02.2019

22 בדצמבר 2018 – 9 בפברואר 2019

פתיחה: יום שבת, 22 בדצמבר, 19:00-22:00
מופעים בערב הפתיחה: 19:00 – 19:40 ו-20:15 – 20:50

שיח עם האמנית: יום שני, 24 בדצמבר, 20:00
מופעים: יום שני, 24 בדצמבר, 19:00 | 21:15יום רביעי, 26 בדצמבר, 18:00 

המרכז לאמנות עכשווית תל אביב מציג מיצב גדול ממדים חדש של האמנית נעמה צבר, אשר הופך את חלל הגלריה למיצב פיסולי וקולי תלוי-מקום. ההצבה מורכבת מגיטרות שבורות המונחות על הרצפה, כאשר שברי כל אחת מהן יוצרים קבוצה של פסלים, ההופכת את קומת הקרקע לכלי מוזיקלי ענקי הממלא את החלל. המבקרים יכולים לנגן ביצירות ייחודית אלו, וכמו כן, הם מוזמנים להופעות מיוחדות של מיצגניות (מורן ויקטוריה סבג , נינה לוטרמן, מיה פרי, רותם פרימר ושרה שטראוס).

נעמה צבר יוצרת מיצבים, מיצגים, ופסלים חושניים שמעלים שאלות על כוח ושליטה הנמצאים בסביבות מוסיקליות וחברתיות. עבודתה חוקרת אינטימיות, פרפורמטיביות, מיניות, ועודפות באמצעות אסתטיקה מינימליסטית. בתהליך היצירה שלה, צבר חוזרת שוב ושוב לפעולה האייקונית של שבירת הגיטרה. בסדרת המיצבים החדשה שלה "מלודיות של נזק וודאי (אופוס 3)", גיטרות שבורות מפוזרות ברחבי הגלריה. המיתרים מחוברים מחדש ל"שאריות" הגיטרות, בצורה לא קונבנציונלית, שיוצרות מערך של כלי נגינה מחווטים מחדש – כמו עוף החול הקם מן החורבות.

עבודת המיצב המרשימה של צבר יוצרת זיקה ייחודית בין הכלי המוזיקלי לגוף. כדי לנגן בכלי הנגינה/המיצב, על המבקרים לשכב על הרצפה לצד השברים/השאריות או למצוא דרכים אחרות שבהן יוכלו להפעיל את העבודה. כוריאוגרפיה כזו מעוררת פגיעוּת אצל המבקרים או המבצעים, ומייצרת סוג חדש של אינטימיות בין כלי הנגינה למפעיליו. הפיכת שרידי הפעולה האייקונית של שבירת הגיטרה ואיחוי השברים לכלל תפקוד חדש, מערערת במובנים רבים את הביטוי המגדרי ההיסטורי שלה ברוקנרול. הדימוי של כוכב הרוק היכול לבטא באין מפריע זעם ומרי, ולכפות אלימות, הפך בימינו לכמעט פרדיגמטי. באמצעות שמירת הקומפוזיציה המקורית של הגיטרות השבורות, צבר מתרכזת בתוצאותיה של האלימות. הפיכת השיירים, ואולי אף קורבן האלימות, לנוף חדש ויפה הוא מעשה נשי מעצים. ולכן, צבר בוחרת לשתף פעולה ולהעצים מוזיקאיות המגדירות עצמן נשים או כלא קונפורמיסטיות מבחינה מגדרית. צבר תעבוד איתן על עבודת פרפורמנס תלוית-מקום. ניתן להזמין כרטיסים באתר המרכז לאמנות עכשווית תל אביב. המבקרים רשאים לנגן בעבודות בזמן התערוכה.

"נעמה צבר – מלודיות של נזק וודאי (אופוס 3)" נאצרה על ידי חן תמיר. התערוכה בתמיכת תומאס רום, שולמית נזריאן, אווטסט ישראל ומפעל הפיס. תמיכה נוספת: גיורא קפלן ומארק שימל. תודה מיוחדת לנור וליקב דלתון. קטלוג התערוכה בעריכת חן תמיר ובהפקת המרכז לאמנות עכשווית תל אביב בשיתוף פעולה עם קונסטהאוס בסלנד בבאזל ופאנה ארט סנטר בבואנוס איירס עומד לראות אור בקרוב.

תמונה: נעמה צבר, "מנגינה של נזק ודאי (אופוס 3)" 2018. מתוך המופע בתערוכה במרכז לאמנות עכשווית תל אביב. צילום: אייל אגיבייב.