מצור על דימויים | אקסטריטוריה: מעין אמיר ורותי סלע

30.07.2015 - 26.09.2015

מצור על דימויים
אקסטריטוריה: מעין אמיר ורותי סלע
30 ביולי – 26 בספטמבר 2015

מוזמנים להצטרף לאירועים שיערכו בהשראת התערוכה:
טריטוריות חיצונית, יום ב', 10.8
שיחה עם מעיין אמיר ורותי סלע, יום ב, 17.8
שלטון על דימויים באמצעות הטכנולוגיה והמדע יום ב', 24.8
אמנות וקונפליקט יום ב', 7.9
סיור בתערוכה עם האוצרת חן תמיר יום שבת, 15.8 ויום שבת, 26.9

"מצור על דימויים", גוף עבודות חדש שיצרו מעין אמיר ורותי סלע במסגרת פרויקט אקסטריטוריה, מתמקד בצומת שבין החזותי, הפוליטי והמשפטי. העבודות חוקרות את הַקשרים בין תפישה חושית, סרבנות, צנזורה וטכנולוגיות מתקדמות ואת זיקותיהן לניסיונות לשלוט על דימויים.
העבודות מעלות שאלות רבות כגון: כיצד הסתרת מידע משפיעה על החושים של אלו המחויבים לשמור על חשאיות לאורך זמן? מה הם גבולות השקיפות ככל שדברים אמורים באקטיביזם ובתיעוד? מה המשמעויות של מצב שבו דימויים העלולים להפליל את יוצריהם זוכים להגנה משפטית, ומחוזקים מחוץ לניראות ציבורית כאשר האפשרות להשתמש בהם כראייה, נשללת.

כותרת התערוכה, "מצור על דימויים", הושאלה מעבודה שנוצרה במסגרת הפרויקט ושהקרנת הבכורה שלה היתה לא מכבר בטריאנלה של ה-”New Museum” בניו יורק. העבודה מתמקדת בניסוי נוירולוגי שנעשה בשיתוף עם מדעניות ממכון ויצמן ובוחנת את ההשפעה על המוח של אנשים הנחשפים לחומרים מסווגים. עבודה זו תוקרן במרכז לאמנות עכשווית לצד יצירות חדשות ומחקר של אקסטריטוריה.
אמיר וסלע עובדות על פרויקט האמנות המתמשך אקסטריטוריה החל משנת 2009. הפרויקט מוקדש לבחינה תיאורטית, מעשית ובין-תחומית של "אֶקסטריטוריאליוּת", היינו של ההדרה או השחרור מחוקי המערכת המשפטית של מקום ייעודי. הפרויקט חוקר את רעיון האקסטריטוריאליות ככלי ליצירת ביקורת של מבני כוח ולדימיוּן מחדש של אפשרויות מעשיות, מושגיות ופואטיות.

העבודות ב"מצור על דימויים" עוסקות בניסיון לחשוב על אקסטריטוריאליות גם מעבר למושגים גיאוגרפיים ומשפטיים. כך הן בודקות כיצד אפשר להרחיב את השימוש במושג למשטר מידע, ייצוג ופרקטיקות העשויות לייצר "דימויים אקסטריטוריאליים". העבודות המוצגות במרכז לאמנות עכשווית מציעות מבט מרתק על ניסיונות לייצר גבולות לדימויים ועל ההשלכות האפשריות שעשויות להיות לכך על עיצוב השקפות עולם בימינו.

על פרויקט אקסטריטוריה
הפרקטיקה של פרויקט אקסטריטוריה מתבססת על הפקת עבודות אמנות, מחקר שיתופי פעולה ועוד. עבודות שנוצרו במסגרת הפרויקט ושיתופי הפעולה כוללים גופים כגון קדיסט בפאריס, HKW בברלין, הביאנלה של איחוד איי קומורוס במורוני, מוזיאון הסטדליק באמסטרדם וה- “New Museum " בניו יורק. בשנת 2011, זכו רותי סלע ומעין אמיר בפרס לאמנים צעירים של אונסק"ו עבור עבודתן על אקסטריטוריה. מחקר שנעשה במסגרת אקסטריטוריה ראה אור בספרים בהוצאת Sternberg Press (ניו יורק, ברלין) ו-Multitude (פאריס) וסוּקר בכתבי עת אקדמיים ובקטלוגים כגון Colombia University Journal (ניו יורק), Transfer (אוקספורד), Camera Austria (וינה) ועוד. בשנת 2015, תראה אור אנתולוגיה על אקסטריטוריאליות בעריכת אמיר וסלע בהוצאת Punctum Books (ניו יורק).

אקסטריטוריה הוא חלק משיתוף פעולה מתמשך בין סלע לאמיר, שעבודתן המשותפת הוצגה בין היתר בביאנלה של סידני, הביאנלה של איסטנבול, הביאנלה של ברלין ומניפסטה 8, ובמוסדות אמנות דוגמת הטייט מודרן, מרכז פומפידו, ז'ה דה פום, ארט אין ג'נרל, מוזיאון לודוויג, פונדציונה סאנדרטו רה רבאודנגו בטורינו ואחרים.