מאיה דוניץ – רועד

31.12.2015 - 27.02.2016

רועד / Sound Requires a Medium
מאיה דוניץ
אוצרת: חן תמיר
פתיחה חגיגית בסילבסטר: יום חמישי 31.12.2015 בשעה 20:00
בשעה 21:00 יערך מופע פתיחה מיוחד מאת מאיה דוניץ באודיטוריום


אירועים נלווים לתערוכה:

יום ה', 7.1 בשעה 19:00
אריאל אפרים אשבל – אנחנו ניקח את זה מכאן: חמישה אטיודים פופ-פרפורמטיביים

יום ב', 18.1 בשעה 19:00
מיכל אופנהיים: ערש

יום ב', 25.1 בשעה 19:00
פאנל: צורתו של הצליל
בהשתתפות אורי דרומר, דגנית אלקים ועמנואל וויצטום

יום ה', 11-12.2 בשעה 21:00
לילה עם מאיה דוניץ וחברים

יום ד', 17.2, 19:00
בום2: מיצג מאת מאיה דוניץ ודני מאיר
שיחת אמן: מאיה דוניץ, דני מאיר וגלעד רטמן

יום, ד', 24.2, 19:00
ערב אלתור מוזיקה עכשווית
יוני סילבר, Mines, Lover's Ritual

 

המרכז לאמנות עכשווית גאה להציג את “רועד”, תערוכת יחיד ראשונה למאיה דוניץ, שתציג אמנות סאונד רחבת היקף ותלוית חלל.

התערוכה כוללת מיצב ענק דמוי ענן המורכב מ10,000 אוזניות הממוקם בקומת הכניסה. המבקרים ילכו במבוך האוזניות הסבוך על מנת להאזין למגוון הצלילים שישמיעו האוזניות. רעשים חדים וזרים יצטרפו לכדי נוף צלילי פועם, שמקורו במגוון העצום של מקורות קול. התערוכה עוסקת בחומריותו של הצליל במטרה לחולל בצופה הבנה גופנית – בראשיתית של מהות הצליל ובכך להשפיע על טווח ועומק ההקשבה שלו.

בקומה העליונה מוצבים ארבעה אובייקטים שונים המאתגרים כל אחד בדרכו את תפיסת הצליל והחומר של הצופה: ציפור מכנית ששורקת, קיר "מדבר", עבודת סאונד שניתן להאזין לה באמצעות נשיכה של קש ופסנתר שרועד‪. האובייקטים המרכיבים את התערוכה וסיפור הצבתם בחלל מעוררים את השאלה "מאיזה חומר עשוי צליל"?

היצירות בעלות המבנה המיוחד והמיצב גדול הממדים הינם ניסיוניים ואינטראקטיביים, עם מוזיקה שהולחנה במיוחד בשבילם ובשביל סביבתם האדריכלית. כל עבודה מפעילה את הצופה בדרך שונה.

דוניץ עובדת במפגש שבין אמנות החזותית, המוזיקה והמיצג. בכל המדיומים הללו עיסוקה הוא מופשט וניסיוני, מכוון להניע את תשומת ליבם של צופים ומאזינים אל מהות התפיסה החושית. דוניץ שואבת השראה מתיאורטיקנים, מדענים ופילוסופים דוגמת לורד קלווין ועבודתו על סאונד, חומר וחלל, ופאולין אוליברוס שטבעה את המושג ושיטת התרגול – "האזנה עמוקה" ("Deep Listening") – השואפת לחבר אינדיבידואלים לסביבתם ולפתוח אותם אחד אל השני.

דוניץ היא מלחינה, פסנתרנית ואמנית סאונד שעבודתה נעה מכתיבה למקהלות ואנסמבלים ברחבי העולם, הופעה כפסנתרנית וזמרת ויצירת מיצבי סאונד. דוניץ הקימה את אנסמבל השירה הנסיוני “מקהלת גבעול” והיא חברה בהרכב הישראלי “הבילויים”. עבודתה הוצגה בין היתר בPalais de Tokyo בפריז, Arnolfini בבריסטול ובביתן השוויצרי בביאנלה בוונציה. לאחרונה זכתה דוניץ בפרס ראש הממשלה למלחינים.

נעילה: 27.2.2016

התערוכה "רועד" הופקה בתמיכת משרד התרבות והספורט, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, קרן אאוטסט לאמנות עכשווית, איי מחקר ופיתוח באינטליגנציה מלאכותית וקרן אנה מילוא