לקיחת שלל בצילום וארכיאולוגיה – דיון

יום רביעי, 15 בנובמבר, 19:00

בהשראת התערוכה ״שודדים״ של מיכל בראור, הנכם מוזמנים לדיון על קולוניאליזם ואנטיקולוניאליזם בצילום ובארכיאולוגיה. שני השדות האלהצילום וארכיאולוגיהתחומים שונים מאוד אך חולקים יחד את פעולת הלקיחה. פעולה זו יכולה להתפרש כשוד או גניבה, או כפעולת מחאה שמאפשרת קריאה חדשה של האובייקט (הנחפר או המצולם).

יונתן מזרחי ידון בהשפעת המערב על שוד העתיקות ובחלקה של ישראל בסחר בעתיקות בכלל ובשוד בפרט. הוא יפרט מהם האינטרסים של העולם המערבי המאפשר סחר ושוד עתיקות ושל ישראל בתור המדינה היחידה במזרח התיכון המאפשרת סחר בעתיקות.

אלינור דרזי תבחן את הקשר בין התצלום לאובייקט הארכיאולוגי, תוך חשיבה על פעולת הלקיחה הכרוכה בשניהם. לעומת המחשבה על ממצאים, הוכחות ומדע, היא תשאל אודות מה ש"הלקיחה" אינה מאפשרת או אולי מותירה מאחור

מוחמד ג׳באלי ידבר על שני מקרים של ניכוס מחדש של צילום על ידי בני נוער פלסטינים, שהקפיצו לראש החיפוש שתי תמונות בתוצאות החיפוש של Google בעת ביצוע חיפוש על אירועים היסטוריים פלסטיניים. התקריות מעולם לא צולמו ע״י מצלמה, והתמונות שנמצאו ב– Google לא נועדו לייצג את אותם אירועים. בהגבלתו של ניכוס הצילום לביזה, יביא ג'באלי דרך נוספת להבנה של שימוש חוזר בתמונות אלה לא רק כדרך למלא מקום של ארכיונים פלסטיניים אבודים או גנובים, אלא לבחון מחדש את היסודות של הבנת מושג הארכיון המודרני ושל הצילום כעֵדוּת.

את הפאנל תנחה ז'נאן בסול

על הדוברים:

יונתן מזרחימייסד ומנכ"ל "עמק שווה" – ארגון ללא מטרות רווח המגן על זכויות המורשת התרבותית ומגן על אתרים עתיקים כנכסי ציבור. מזרחי למד ארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית ועבד כארכיאולוג ברשות העתיקות במזרח ובמערב ירושלים. בשנת 2006 פרסם מזרחי את "אנשי החומה", ספר על חוויותיו כמפקח ארכיאולוגי לאורך גדר ההפרדה בזמן שנבנתה בירושלים. בעשור האחרון הוא עוסק וכותב על מקומה של הארכיאולוגיה בחברה הישראלית ובסכסוך הפוליטי בין ישראל לפלסטינים.

אלינור דרזיתלמידת התואר השני בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. דרזי חוקרת בתחומי הפנומנולוגיה, תיאוריה של שפה, צילום ופילוסופיה קונטיננטלית.

מוחמד ג׳באליאמן, סופר, חוקר, די ג'יי, מומחה ליצירת העדפות במנוע החיפוש של גוגל ומלמד תיאוריות פוסטאינטרנט במחלקה לצילום בבצלאל.

ז'נאן בסולעיתונאית שעבדה בעבר ככתבת לענייני עבודה בעיתון דה מרקר ומבקרת ספרות במדור ספרים של עיתון הארץ. בסול הינה בוגרת תואר ראשון בספרות אנגלית באוניברסיטה העברית, ובעבר כתבה במגזינים אינטרנטיים, כמו טיים אאוט, המקום הכי חם בגיהינום, והאתר של I24 News.