לכודים ברשת: סֵבּיל 21

31.08.2017

סֵבּיל 21

פרויקט WiFi חדש של "לכודים ברשת" מאת רוני קרפיול

כחלק מסדרת "לכודים ברשת", סֵבּיל 21 היא עבודת אמנות חדשה שנוצרה עבור פלטפורמת ה– WiFi של המרכז לאומנות עכשווית. כאשר מבקרי המרכז לאומנות עכשווית מתחברים לרשת האלחוטית הם מתוודעים לעובדה שסירת פליטים נמצאת בסמוך לחופי תל אביביפו. גולשי הרשת האלחוטית מתבקשים לתרום חלק מפס הרוחב שבטלפון הסלולרי שלהם לפליטים שעל הסירה הסמוכה. פליטים אלה זקוקים לאינטרנט על מנת לתקשר או לשלוח אותות מצוקה, לעדכן על מקום הימצאותם ולהוריד מידע מהרשת אשר יוכל לסייע להם לשרוד את המסע.

השם סֵבּיל 21 ניתן לפרויקט בהשראת המזרקות הציבוריות שנקראו "סֵבּיל" ושהיו פרוסות ברחבי האימפריה העות'מאנית על מנת לספק לנוסעים ולהולכי הדרך מי שתייה בחינם. דבר זה ניתן להשוות לגישה לאינטרנט, שכבר הפכה לזכות אדם בסיסית אשר יכולה להשפיע בסיטואציות של חיים ומוות. כשהאמנית מבקשת ממבקרי הגלריה לוותר על מהירות האינטרנט שלהם כדי לעזור לזר במצוקה, היא מעמתת את המשתמש/ת עם שאלות מוסריות ופוליטיות.

על האמנית

רוני קרפיול היא אמנית שבוחנת את השפעתן של טכנולוגיות חדשות על נושאים חברתייםפוליטיים.

הפרויקט האחרון שלה – (Internet of Refugees (Relief & Monitoring שסביל 21 הוא חלק ממנו, הוצג

בפסטיבל דוק אביב 2016, בSpektrum ברלין, ב– +Galeria R פולין וכן גם בפסטיבלי מדיה שונים בישראל, גרמניה וארה"ב.

אודות לכודים ברשת

"לכודים ברשת" הנו "קיר חמישי" דיגיטלי. כמו קיר גלריה, גם הוא ניתן לצפייה על ידי מבקרי הגלריה בלבד בביקורם במרכז. לעומת קיר רגיל, הצפייה בו מתאפשרת באמצעות המכשיר הסלולרי או מחשבו של המבקר. אנחנו בחיפוש מתמיד תמידי ובעקביות אחר חיבור לרשת באמצעות WiFi, מרחב שאליו אנו יוצאים כיום דרך ה"שערים הלוכדים" שבדרך כלל משמשים זירות פרסומיותמסחריות עבור בנקים ותחבורה ציבורית. עם זאת, הוא יכול לשמש גם כקנבס בלתי נראה, בלתי מנוצל ובלתי ממומש.

המרכז לאומנות עכשווית מעוניין לנצל את הפרקטיקה האנושית של החיפוש האובססיבי (של האדם) והאוטומטי (של המכונה הסלולרית) אחר רשת זמינה, וללכוד את תשומת לבם של המבקרים למבט אחרון, חטוף, ביצירות אמנות. דווקא כאשר הם מבקשים להתחבר לרשת האינטרנט ולהתנתק ממרחב הגלריה המבט, הסקרנות והמודעות מוסבים לתוך השער עצמו (portal) והאובייקט מופיע מחדש בתוך מרחב קיברנטי באופן שמערער את ההנחות המקדימות של הצופה/גולש.

"לכודים ברשת" נאצר על ידי יואב ליפשיץ, טל מסינג ואוצרת המרכז לאומנות עכשווית חן תמיר.