ימי שני במרכז – מאי

כל ההרצאות מתקיימות בשיתוף עם החוג לאמנות והתוכנית הבינלאומית ללימודי אוצרות של סמינר הקיבוצים בקלישר

ארז ישראלי Jewish Lesson

יום שני 2.5 בשעה 20:00

מפגש שני עם עבודותיו של האמן ארז ישראלי שבמהלכו תוצג עשייתו בשנתיים האחרונות ובמרכזן התערוכה "ליל שישי" שהוצגה באפריל 2009 בגלריה גבעון. תערוכה זו סימנה נקודת מפנה בעבודתו של ישראלי: עיסוקו במוות ובשכול הוסט מההקשר צבאי – ישראלי, לעיסוק בגרמניה, באירופה ובשואה. בין השאר היוותה "ליל שישי" כבסיס לתערוכת היחיד אותה הציג ב 2010 במוזיאון תל אביב במסגרת מועמדותו לפרס גוטסדינר -"אשפרה". במפגש ישוחח האמן על תהליכי היצירה שעמדו מאחורי תערוכות אלו ועבודות חדשות נוספות, יציג לראשונה את עבודת הוידיאו; "Burn"  עבודה טעונה שבסוף לא נכנסה לתערוכה "אשפרה", יספר על הקושי ביצירת העבודה לתערוכה לזכרו של גדעון גכטמן ויראה את תהליך ההכנות ליצירת פסל בגן הפסלים החדש במוזיאון תל אביב לאמנות. זאת רגע לפני נסיעתו לדיסלדורף שבגרמניה לחצי שנה במסגרת מלגת חלופי אמנים.

ארז ישראלי פסל ואמן מיצב ווידיאו, בוגר בית הספר לאמנות במכללת בית-ברל, בוגר התוכנית לתואר שני ב"בצלאל". מלמד במדרשה לאמנות בית ברל, בסמינר הקיבוצים במחלקה לאמנות – קלישר, במחלקה לעיצוב פנים, המכללה למנהל ובתיכון תלמה ילין. הציג בתערוכות  במוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב, מוזיאון חיפה, מוזיאון הרצלייה, במוזיאון פתח תקווה ובגלריות שונות ברחבי הארץ. כמו כן בתערוכות במוזיאון היהודי, אמרסטדם, הביאנלה לאדריכלות, ונציה במוזיאון  בלדן האן-זי, האג, מוזיאון הגרפיוס  בהאוס ברלין, במרכז לאמנות עכשווית מוסקבה, ובמוזיאון אל ויטוריאנו רומא. עבודותיו נמצאות באוספים דוגמת מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב, מוזיאון חיפה ובאוספים פרטיים. זכה בפרסים ומלגות רבים בין השאר בפרס קולינר לשנת 2010 לאמן ישראלי צעיר; פרס קרן דן סנדל וקרן משפחת סנדל לפיסול, מוזיאון תל אביב; פרס על שם הדסה ורפאל קלצ'ין, קרן אמריקה ישראל ופרס אמן צעיר של משרד החינוך.

יאיר ברק

צילום ובעיות זיכרון

יום שני 16.5 בשעה 20:00

יאיר ברק יציג מבחר עבודות מן השנים אחרונות וידבר על היחסים המורכבים שבין צילום להיסטוריה, בין תרבות לבין אופני הייצוג שלה.עבודותיו של ברק עושות שימוש בצילום, בוידאו ובפעולות המשיקות למדיומים אלו על מנת לחקור את היחסים שבין נראות לזיכרון, הן קושרות דימויים למושגים תרבותיים והיסטוריים ומעלות שאלות אודות מנגנוני ייצוג ודרכי התבוננות.

יאיר ברק (1973) למד אדריכלות בבצלאל, בוגר המחלקה לצילום בקמרה אובסקורה ולמד בתכנית ה MFA של Bard College בניו יורק. ברק הינו אמן ומרצה לצילום במנשר לאמנות (שם כיהן כראש המחלקה לצילום) ובחוג לאמנות של סמינר הקיבוצים. עבודותיו הוצגו בשנים האחרונות במוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב, גלריה נגא, גלריה הקיבוץ, גלריה טבי דרזדנר ועוד.

בימים אלו מוצגת תערוכת היחיד שלו "ליקוי", בגלריה דן בתל אביב

מאסאקו טודה

Japanese funurel photographs and contemporary photographic expression

דברי פתיחה:  ד"ר אילת זהר, צילום ומוות: מבט מיפאן

יום שני 23.5 בשעה 20:00

בהרצאה זו תתמקד מאסאקו טודה בפרקטיקה של צילומי הפורטרט של המת ביפן, והפרשנויות של צילומים אלה בידי צלמים יפניים עכשוויים. למרות שצילום פני המת ביפן הינו מנהג מקובל, מקורותיו הינם בגדר תעלומה. במסגרת התייחסותה לפרקטיקות צילומיות יפניות מקומיות, תערך השוואה גם לפרקטיקות דומות בתרבויות נוספות, בעיקר במזרח אסיה.

מאסאקו טודה חוקרת צילום יפני מודרני. בעלת תואר ראשון בעיתונאות מאוניברסיטת סופיה, ותואר שני בספרות מאוניברסיטת טוקיו. בימים אלה כותבת דוקטורט באוניברסיטת טוקיו העוסק בתנועת הצילום המודרני ביפן. ערכה ספר על צילום יפני עכשווי שיצא לאור בשנת 2008, והיתה שותפה באצירת תערוכת צילום עיתונות ב-Metropolitan Museum of Photography בטוקיו ב-2009.

ד"ר אילת זוהר. אמנית, אוצרת וחוקרת תרבות חזותית המתמחה בתרבות מזרח אסיה. מרצה באוניברסיטת חיפה. בעלת תואר דוקטור מביה"ס לאמנות "סלייד" בלונדון ופוסט דוקטורט מאוניברסיטת סטאנפורד.

ג'וזף שפרינצק

אמנות טקסט סאונד: קול, שיבושי שפה, שיבוש מקור

יום שני 30.5 בשעה 20:00

אמנות טקסט סאונד היא מסורת אמנותית בת מאה שנים של שימוש בקול ובדיבור כחומר אמנותי, והיא ממוקמת על הגבול שבין פרפורמנס-ארט למוזיקה. דרך השימוש בהקלטה, בעיבוד סאונד ובטכנולוגיות אודיו-וידאו מציעה אמנות סאונד פואטיקה מיוחדת במינה שלא רק מתבססת על סאונד כעקרון מארגן של צלילי השפה אלא גם על שיבוש הקשר שבין הקול למקור שלו. הקול והדיבור האנושיים נעים הלוך ושוב בין המקור הגופני שלהם להפיכתם לאובייקט חומרי ופיסולי שמנותק מהמקור שלו. במפגש יציג אמן הקול ג'וזף שפרינצק את התחום, ישמיע וידגים קטעים מתוך עבודות שלו ושל אמנים אחרים, שבהן טקסטים כתובים מסוגים שונים הופכים ליצירות קול.

ג'וזף שפרינצק אמן סאונד פרפורמנס וחוקר, מראשוני משוררי הסאונד בישראל. יצירותיו מוצגות במסגרות שונות של מוזיקה, פרפורמנס-ארט, שירה ותיאטרון בארץ ובעולם. עובד בשיתוף פעולה עם יוצרים מהשורה הראשונה מתחום המוזיקה העכשווית. חלק מיצירותיו יצאו גם בפורמטים של תקליטור והקלטות והושמעו ב"קול המוזיקה". שפרינצק סיים לאחרונה את עבודת הדוקטורט שלו על הפואטיקה של אמנות טקסט סאונד באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מלמד אמנות סאונד וקול באמנויות במחלקה לקולנוע במכללת ספיר ובאקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים.

כניסה 10 ש"ח

לחברי אגודת הידידים של המרכז לאמנות עכשווית הכניסה ללא תשלום