ימי שני במרכז – ינואר

כל ההרצאות מתקיימות בשיתוף עם החוג לאמנות והתוכנית הבינלאומית ללימודי אוצרות של סמינר הקיבוצים בקלישר

ד"ר חיים דעואל לוסקי  – הצילום האופקי כהקדמה לפילוסופיה חדשה

יום שני 3.1 בשעה 20:00

בקטלוג תערוכת "תורת השלבים" , המוצגת עתה במוזיאון פתח תקווה כתב אורי דסאו, אוצר התערוכה:

"דימוי שאינו פונקציה של בלימת האור נוצר בשיטת הצילום האופקי במצלמותיו של חיים דעואל לוסקי, שהנגטיב (4×5 אינץ') "שוכב" בתוכַן כך שקרני האור, המגיעות מכמה נקבים, נופלות תחילה על קצותיו ורק אז נמרחות פנימה ושוב החוצה. במילותיו של לוסקי עצמו, בדימוי האופקי "אין אפשרות להבחין בין מה שבא לבין מה שהולך. יש התרחשות רציפה, שבה אי-אפשר להעמיד גבול כשם שאי-אפשר לחלל אותו". הפרויקט של לוסקי לוקח חלק במתקפה נגד הצילום הקונוונציונלי הקרוי בפיו "הצילום האנכי" – צילום המשעתק תפיסות מציאות הגמוניות, מחקה את ההמְשגה הפרספקטיבית ומייעד לטכנולוגיה הצילומית תפקיד של אישור הסדר הקיים".

חיים דעואל לוסקי הוא פילוסוף ואמן שהציג במקומות רבים, בעיקר ציבוריים. דעואל לוסקי מלמד במנשר, באוניב' תל אביב, בבצלאל ובמדרשה לאמנות בבית ברל.

פרופ' אמנון וולמן – סאונד, דימוי וזמן

יום שני 10.1 בשעה 20:00

במיצגי ומיצבי סאונד מנסה וולמן להתייחס לרצף שבין האדם והמכונות שהוא בונה באופן ציבורי ובאופן אינטימי. עיקר הניסיון שלו בשנים האחרונות הינו בתיאור הזמן, הצגתו באופן ויזואלי ואודיאלי כאוסף של רצפים ואינפורמציות בודדות שהן נפרדות מתכנים אחרים. תאור הזמן מתייחס להווה, בעוד שהתכנים והנרטיבים האחרים הטמונים בסאונד ובדימויים מציגים את זמן העבר והעתיד. בין העבודות שוולמן יציג ישנן עבודות בעלות תכנים פוליטיים מובהקים המייצגים את זמן העבר והעתיד בהקשר לתהליכים חברתיים, לצד עבודות אישיות שתכני הזמן שלהם נסתרים מעין הצופה.

אמנון וולמן אמן סאונד ומלחין. בוגר האקדמיה למוזיקה ע"ש רובין בתל אביב, אוניברסיטת אוטרכט, ואוניברסיטת סטנפורד. לימד באוניברסיטאות סטנפורד, ברקלי, נורטווסטרן,  ואוניברסיטת העיר של ניו יורק. מלמד היום במדרשה למורים למוזיקה במכללת לוינסקי, באוניברסיטת תל אביב ובאקדמיה בירושלים. עבודותיו הוצגו, בין השאר, בגלרית דיאפזון , ב- Issue Project Room  בניו יורק, ב GASP בבוסטון, במוזאון לאומנות עכשוית בשיקגו, במוזאון לאומנות עכשוית בסן פרנסיסקו, במוסררה, רידינג (כח), קלישר ו-P8 . יצירותיו המוזיקליות בוצעו על ידי טובי המבצעים כמו אורסולה אופנס, i-musici du monteal, וזכו בפרסים רבים בינהם פרס של Ars Electronica Linz.

עמית גורן – בגבולות הקולנוע והוידיאו

יום שני 17.1 בשעה 20:00

מה מניע? מה מסקרן? מה מאתגר? מה עם בית, מקום וזהות? כולם נושאים בהם עסקתי בדרכים שונות. הסוגיה הדומיננטית ביותר עבורי כקולנוען וכאמן הנה חוויית המציאות  החברתית, הפוליטית, והתרבותית – והעברתה מבעד לעדשה באופן המייצר נרטיב קולנועי המשקף את העמדתי, גם אם לא תמיד באופן גלוי וישיר, ולעיתים אף באופן אמביוולנטי. הנושאים המעסיקים אותי קשורים בסוגיות כגון אחריות ומעורבות חברתית, עמדה פוליטית, הפרטי מול הציבורי, ותפקידו של האמן.

עמית גורן  – קולנוען ויוצר וידיאו, מבין סרטיו: "שנת 66 הייתה טובה לתיירות" – זוכה פרס האקדמיה הישראלית לקולנוע ובפרס וולג'ין.  "6 פתוח, 21 סגור" זכה ב"פיפ"ה זהב" בפסטיבל הבינלאומי לטלוויזיה, וב"זאב הכסף" בפסטיבל הבינלאומי לקולנוע דוקומנטרי אמסטרדם. "מפה", מיצב הווידיאו ל-6 מסכים הוצג בביאנלה לאמנות עכשווית בוונציה 2003, סרטו האחרון "פירר: שאלה אחת קטנה" הוקרן בפסטיבל ירושלים 2008, זכה בפרס ראשון לסרט דוקומנטרי בפסטיבל הבינלאומי לקולנוע ביוסטון ושודר בערוץ 10. את "רעב" – אנתולוגיה של סרטים קצרים שאצרה נעמי אביב הציג בתערוכה באותו שם במרכז לאמנות עכשווית – קלישר. ב-2006 – רטרוספקטיבה של סרטיו בחמשת הסינמטקים בארץ.  משנת 1999 יוצר עבודות וידיאו שהוצגו בתערוכות בינלאומיות ובגלריות ומוזיאונים שונים בארץ ובאירופה.

כניסה 10 ש"ח

לחברי אגודת הידידים של המרכז לאמנות עכשווית הכניסה ללא תשלום