הנבל הקדוש – מסורת שירה ציבורית אמריקאית

המרכז לאמנות עכשווית בשיתוף עם נועם ענבר ("הבילויים") אופיר אילזצקי ויונתן לוי ("רפול והים") גאה להציג את מפגש "הנבל הקדוש" הראשון מסוגו בישראל – מפגש שירה ציבורית במסורת אמריקאית.

מעט רקע:
מפגשי השירה הנהוגים ב"נבל הקדוש" אינם הופעות, אינם מצריכים חזרות ואין בהם הפרדה בין קהל והציבור השר. המוזיקה המושרת, בעלת הגוון הפוליפוני הייחודי, כתובה לארבעה קולות. הזמרים יושבים בהתאם לקולות בתצורה מרובעת, סביב חלל מרכזי ריק. אין כלי נגינה מלווים, כל המוזיקה מבוצעת א-קפלה.
במפגש מצוי, שאורכו כ3 שעות, מבוצעים ברצף שירים הנבחרים ע"י הזמרים מתוך גוף היצירה (ספר השירים של ה"נבל הקדוש" שכולל יותר מ-600 שירים). המפגש מתנהל באופן הבא: אחד הזמרים בוחר מספר שירים ראשונים ומנצח על הקבוצה, לאחר מכן, מתאפשר לכל אחד מבין המשתתפים לבחור שיר, להיעמד במרכז החלל ולנצח על הקבוצה. שיטת הניצוח היא פשוטה ואינטואיטיבית. באופן הזה המפגש מציג סיטואציה לא היררכית ודמוקרטית שבה כל המשתתפים זוכים להוביל ולהיות מובלים. השירים נסובים סביב תכנים נוצריים עם דגש על חוויה רוחנית-קיומית אישית.

המפגש שלנו:
קבוצה של מוזיקאים ואומנים מקומיים לקחה על עצמה להחיות את המסורת הזו כאן בארץ, מתוך עניין בפעילות המוזיקלית-ריטואלית של שירה משותפת בקולות כמו גם במחשבה על יצירה של רפרטואר מקורי חדש הנשען על אותה מסורת.

כל יום שלישי החל משעה 18:00

המפגש יפתח בהקדמה קצרה ומהר מאוד נתחיל לשיר. במפגש הראשון נספק מספר ספרים בהלוואה וכן צילומים של מבחר מהשירים שיושרו באותו הערב.
כל מה שיידרש מכם זה להגיע, ואם תרצו – להצטרף עמנו בשירה.