ההבטחה: תערוכת תמיכה במרכז לאמנות עכשווית תל אביב (בתיאום מראש)

08.11.2020 - 28.11.2020

המרכז לאמנות עכשווית תל אביב שמח להודיע על פתיחתה של ”ההבטחה: תערוכת תמיכה במרכז לאמנות עכשווית תל אביב“. התערוכה כוללת עבודות של דיתי אלמוגיעל אפרתיאסף אלקלעייעל ברתנאנועה גלזרהאחים האסשריף ואכדנחום טבתראובן ישראלאלכס מירוציוכרם נאטורג׳ורדן נסארחיים סטיינבךפרצ׳איה פינתונגרות פתירנעמה צברקרן ציטרנועה צוק ואהד פישוףאלכסנדרה צוקרמןאסתר קלאסליאורה קפלןברק רובין ויאנה רוטנר

”ההבטחה“, המוצגת בכל חללי הבניין, שופכת אור על ההיסטוריה והתכנים של המרכז בהיותה מציגה עבודות של אמנים אשר הציגו במרכז בעבר – במקרים אחדים את אותן העבודות – כמו כן, עבודות של אמנים שישתתפו בתערוכות עתידיות ואמנים שיצירותיהם תואמות לרוח התערוכה. עבודות אלה נאספו תחת קורת גג אחת בכדי לתמוך בתוכנית האמנותית של המרכז וכן באמנים שבזכותם התערוכה הזאת מתקיימת למרות התקופה המאתגרת. 

למרות שכל העבודות המוצגות בתערוכה נוצרו לפני התפרצות נגיף הקורונה, רבות מהן מרמזות על כך שיצירת אמנות היא פעולה המתבצעת, בסופו של דבר, לבד, באופן פרטי ללא קשר ישיר מחוץ ל-עצמי. גישה זו – אשר בתקופה הנוכחית התווספו לה שכבות נוספות של משמעות – נלקחה לתשומת הלב של האוצרים שבחרו את העבודות בדקדקנות ופיתחו פרשנות אישית משלהם לכותרת התערוכה ולגילומיה השונים, מבלי לשוחח על כך אחד עם השני. 

יתרה מזאת, כותרת התערוכה מרמזת על מושג ”הארץ המובטחת“ שאומץ על ידי הוגים רדיקאליים כמו מרטין לותר קינג – מושג שנהגה בתנאים אוניברסליים מובהקים, מכיוון שהוא מגדיר מצב של שחרור, ”אתר קדוש“, טריטוריה חופשית – במקום בו ”חופש“ משמעו חופש מחשבה וחופש ביטוי. בו זמנית מושג זה הופך למטאפורה לתפקידו של מוסד האמנות ושל המרכז לאמנות עכשווית תל אביב בפרט, הוא האתר (הארץ) בו נמצא הסימן (ההבטחה) של מעורבות ותמיכה שמוענקת לאמן על ידי המוסד ואלה המייצגים אותו. 

”ההבטחה“ נאצרה על ידי ניקולה טרצי, מנהל ואוצר, ותומאס רום, חבר הועד המנהל במרכז לאמנות עכשווית תל אביב. התערוכה מלווה בקטלוג דיגיטלי באנגלית (גרסה מודפסת תנתן לפי דרישה) הכולל מאמרים של האוצרים, דימויים של היצירות (לצד פרטיהן וביוגרפיות של האמנים), ציטוטיהם של חלק מהמשתתפים בתערוכה וציטוטים מאת אישיויות בתחום כמו הנס אולריך אובריסט (מנהל אמנותי בגלריית סרפנטיין, לונדון), ניקולא בוריו (מנכ"ל, MO.CO. Montpellier Contemporain), אינס גולדבאך (מנהלת / אוצרת, Kunsthaus Baselland, מוטנז / בזל), דונטין גרו (יועץ לנשיא מוזיאון ד׳אורסי ומוזיאון האורנז׳רי לתוכנית לאמנות עכשווית במוזיאון ד׳אורסי), גבריאל הורן (מנהלת, הביאנלה בברלין לאמנות עכשווית), זואי לוקוב (אוצרת ראשית, Faena Art Center, בואנוס איירס / מיאמי), דיויד ניומן (מנהל אמריטוס / יו"ר, מוזיאון מגזין III לאמנות עכשווית, סטוקהולם / יפו), ג׳יימס סניידר (מנהל, קרן ירושלים / מנהל אמריטוס, מוזיאון ישראל, ירושלים), מרתה פונסה (ראשת מחלקת פרוייקטים אמנותיים ופעולות תרבות, Jeu de Paume, פריז) ג׳וזף דל פסקו (מנהל בינלאומי, KADIST, סן פרנסיסקו / פריז), סימון קאסטטס (מנהל המכון השוודי / אמנות עכשווית, ניו יורק) ויסמיל ריימונד (רקטור, באקדמיה לאמנות Städelschule / מנהלת Portikus, פרנקפורט). 

למידע נוסף אודות ”ההבטחה“ שלחו אימייל למנהל המשרד גיא ברנרד רייכמן בכתובת info@cca.org.il או לעוזרת האוצר בר גורן בכתובת bar@cca.org.il. להורדת הקטלוג הדיגיטלי, לחצו כאן. כדי לתאם ביקור ו / או כדי לרכוש את הקטלוג, צרו קשר עם מנהלת התוכן מונא בנימין בכתובת office@cca.org.il

דימוי: פיסת הקיר מהמקדש הבודהיסטי בה פרצ׳איה פינתונג השתמש לעבודתו מוטב לעשות טוב ולמות מאשר לחיות ולא לעשות כלום (2018); המשפט הוא פתגם בודהיסטי שנכתב על הקיר; כחלק מההפקה של עבודה זו, המרכז לאמנות עכשווית תל אביב תרם למקדש.