ג'ורדן נסאר: הים שלנוכח עינינו

21.09.2019 - 30.11.2019

21 בספטמבר – 30 בנובמבר 2019
פתיחה: 21 בספטמבר בשעה 12:00 (צהריים)

המרכז לאמנות עכשווית, תל אביב, שמח להודיע על פתיחת תערוכת היחיד של ג'ורדן נסאר. עבודתו של נסאר עוסקת בצומת שבין אוּמנות, שפה, אתניות ורעיונות מוטמעים על מורשת ו"מולדת". בהמשיכו ובהרחיבו את הפרקטיקה שלו עבור תערוכת היחיד שלו במרכז לאמנות עכשווית, יעביר נסאר את כל הקומה הראשונה של המרכז אל דירת חדר, שבה כל חפץ וחפץ – מן הרהיט הגדול ביותר ועד לאחרון הקישוטים – ייוצר בשיתוף עם בעלי מלאכה מקומיים בהתאם למסורות אוּמנותיות הנוהגות היום בארץ הקודש: מאריגים בדואיים ועד חפצים מזכוכית חברון; מחַמסות המיוצרות ביפו ועד עבודות עץ מבית לחם; מסלים מעשה ידיהם של עולים חדשים מאתיופיה ועד קרמיקה ארמנית.

באמצעות פרויקט זה, ימשיך האמן את עיונו בסוגיות של מורשת תרבותית, בעלוּת, יחסי חליפין והיטמעות, כמו גם בגעגועי המהגר ל"מולדת" ובהשלכותיהם הדוריות, אם בהקשר של היותו אמריקני בעל שורשים פלסטיניים ויהודיים כאחד, אם בהקשרים של תל אביב, ישראל והאזור בכללו. כמו כן, אפשר לקרוא פרויקט זה גם כחקירה של נושאים שונים בטווח שמגיאוגרפיה ופוליטיקה ועד אוריינטליזם. במסגרת חקירה זו מוקדשת תשומת לב מיוחדת למושגים כגון גלות ושיבה בזיקתם הן לארץ ישראל המקראית והן לפלסטין ההיסטורית. הפרויקט בוחן לא רק את המסורות המקומיות, אלא גם מסורות שהביאו לכאן קהילות מהגרים לאורך המאה שעברה ובודק את ההרכב הדמוגרפי העכשווי של המקום באמצעות מלאכות היד שניתן למצוא בו היום. עם זאת, במקום להשתמש בפשטות בטכניקות של מלאכת יד, השימוש שעושה נסאר באוּמנויות הוא מושגי, בבחינת חקירה של האופן שבו השימוש בחומר עשוי להיות בעל משמעות משל עצמו וכשלעצמו.

התערוכה "הים שלנוכח עינינו" באוצרותו של מנהל המרכז לאמנות עכשווית, תל אביב, ניקולה טרצי תלווה בתוכנית מיוחדת של דיונים ערים בהשתתפות אורחים  של האמן. הדיונים יתקיימו בחלל הכמו-ביתי שייצרו יחדיו כל הפריטים המוצגים. קטלוג, שיראה אור בעברית, ערבית ואנגלית בעקבות התערוכה, יכיל רשימת מצאי של כל המוצגים ובצדם תיאורים טכניים שלהם.

התערוכה מתקיימת בתמיכת תומאס רום וקרן פיליפ ומיוריאל ברמן, כמו גם מעגל התורמים: סאם בן־אברהם, גיורא קפלן, גוסטבו מאנה, מארק שימל וחיים צח. תמיכה נוספת הושיטו ג'יימס קוהאן, ניו יורק, גלריה ברוורמן, תל אביב, ענת אבגי, לוס אנג'לס והקו השלישי, דובאי. סיוע לוגיסטי חשוב העניקו IL.Collection, אדיש וארטפורט תל אביב.


על האמן

ג'ורדן נסאר (יליד 1985, ניו יורק, שבה הוא חי ועובד) מייצג קול ייחודי בסצנת האמנות העכשווית. עבודתו הוצגה בתערוכות יחיד במוזיאון לאמנות של אוניברסיטת פרינסטון, ניו ג'רזי, בגלריה ענת אבגי, לוס אנג'לס, הקו השלישי, דובאי, ארטפורט תל אביב וגלריה אוולין יארד לאמנות עכשווית, לונדון. כמו כן, עבודתו נכללה בתערוכות הקבוצתיות הבאות: “Borders”, בגלריה ג'יימס כוהן, ניו יורק; “A Matter Of Printing (for SMC)” בגלריה סופורטיקו לופז, ברלין; “The New Minimalists” במרכז האמנות אברונס, ניו יורק; “New Threads: Perspectives in Contemporary Fiber Art” בגלריה לאבנד לאמנות, אוניברסיטת לויולה מרימאונט, לוס אנג'לס; ו-“Long, Winding Journeys: Contemporary Art and the Islamic Tradition” במוזיאון קאטונה לאמנות, ניו יורק.

דימוי: ג'ורדן נסאר, טבע דומם עם אגרטל זכוכית חברון, עוּד מחודש, צלחת קרמיקה מחברון, קנקן מתכת מיפו, מחזיק גביע בקליעה אתיופית, 2019.