"גוף ללא איברים"- ניסוי מס' 1

במסגרת התכנית הבינלאומית שללימודי אוצרות של סמינר הקיבוצים

"גוף ללא אברים" הינו אירוע המהווה זירת מחקר פרפורמטיבית-ניסיונית, המורכב ממפגשים מקריים וחד פעמיים בין פעולות והתרחשויות שונות הבאות ממדיומים שונים מעולם האמנות, הפרפורמנס, הטקסט והסאונד, והמתייחסים לגוף.

האירוע בנוי כקומפוזיציה בה מספר אלמנטים נתונים מראש ומצויים בשליטה (כמו בחירת האמנים והעבודות, הנחיה להתנהלות בחלל) אך מהלך האירוע משתלשל באפן שאינו ידוע מראש, ויוצר מופע-על שהוא כמו מבנה של גוף טוטאלי נטול היררכיות, נתון בהשתנות מתמדת ואיננו מחולק לאיברים ולתפקידים. התיווי (score) של תנועת האמנים בין החללים נקבע על פי צלצולי שיחות נכנסות לטלפון הנייד האישי שלהם.

הצבה של "מערכת" זו כמבנה זמני, פתאומי, משתנה ולא יציב, הפועל לפי חוקיות רנדומאלית, נובעת מתוך גישה הרואה את הפרקסיס כמצב מחקרי ורפלקסיבי, וכן כהתרחשות שהיא משל על הגוף עצמו: אוסף של תהליכים בהתהוות מתמדת.

הצבה ניסיונית זו נוצרה בהשראת המושג "גוף ללא איברים" של התיאורטיקנים ז'יל דלז (Deleuze) ופליקס גואטרי (Guattari) .בספרם "אלף מישורים" הם מתארים את ה"גוף ללא איברים" כמצב של נוכחות או הוויה שאינו ניתן לחלוקה היררכית או פונקציונלית , כסדרה של פעולות , עשיות ותרגולים  הנתונים בהשתנות מתמדת, נטולי צורה, לא מובנים.

מושג ה"גוף ללא איברים" מחליף את המבנה ההיררכי של האיברים במבנה המרחבי של הרשת.

האמנים המשתתפים :דניאל דוידובסקי, רותי הלביץ-כהן, רן סלוין, אנסמבל אנתה, מרב ש.בן-אלון, אורי פרוסט, יעל בן-שלום, אריאל קן, עדיה גודלבסקי ,אריאל שיבולת, מיכל הדר, קרין מנדלוביץ'.

אוצרת : עדיה פורת