ג'ון רפמן: אריסיכתון

19.01.2017 - 18.03.2017

המרכז לאמנות עכשווית מציג את תערוכת היחיד הראשונה בישראל של ג'ון רפמן. בעבודות הווידיאו ובמיצבים שלו, ג'ון רפמן מתמקד באופן שבו הטכנולוגיה מעצבת את התרבות והחברה ולא אחת משתמש בנראטיב כדי להדגיש את הדרכים שבהן היא מבודדת ומרחיקה אותנו מן ההיסטוריה. עבודותיו בוחנות כיצד התרבות הפופולרית והמדיה הדיגיטלית מעצבות את השקפות העולם וההידהודים החברתיים שלנו.

הפרויקטים המרובדים של רפמן חודרים למציאויות הטכנולוגיות שבתוכן אנו "חיים" או שמקנות צורה להבנת העולם שלנו – לדוגמה Google Street View ו-Second Life. ב-Kool-Aid Man (2011-2008), מסייר האווטאר של רפמן ביקום הווירטואלי המקוון של Second Life. העבודה עוסקת באופן שבו משתמשים מטפחים פטישים מיניים בעולם הווירטואלי באמצעות זהויות אידיאליות של עצמם. עבודה אחרת, The Nine Eyes of Google Street, היא אוסף בבנייה מתמשכת של דימוי נוף ביזאריים ויפים מרחבי העולם שנלכדו בתשע עדשות של מצלמות המכוניות של שירות Google Street View.

במרכז לאמנות עכשווית
אריסיכתון (2015) של ג'ון רפמן הוא החלק האחרון בטרילוגיית הווידיאו שגם כוללת את Still Life (Betamale) (2013) ואת Mainsqueeze (2014). כמו החלקים האחרים בסדרה, הוא עשוי מדימויים מצויים שנבררו מן האינטרנט, לרבות תכנים שיצרו משתמשים וּוידיאו קליפים. באמצעות הצגת תת-תרבויות ה"חיות" באינטרנט, רפמן פורס תמות של זלילה ועיכול ומשתמש בהן כמטפורות של תרבות הצריכה הדיגטלית בת ימינו.

על האמן:
האמן רב-המוניטין הבינלאומיים ג'ון רפמן (יליד 1981) מתגורר במונטריאל, קנדה. תערוכות היחיד האחרונות שלו כוללות את  I have ten thousand compound eyes and each is named suffering, מוזיאון הסטדליק, אמסטרדם; Jon Rafman, קונסטפראיין, מערב וסטפליה; Jon Rafman, אוסף זבלודוביץ', לונדון; The end of the end of the end, המוזיאון לאמנות עכשווית, סנט לואיס; The Nine Eyes of Google Streetview, גלריה סאצ'י, לונדון; Remember Carthage, המוזיאון החדש לאמנות מקוונת, ניו יורק ופאלה דה טוקיו, פריז.

השתתף, בין היתר, בתערוכות הקבוצתיות הבאות: מניפסטה 11, ציריך; הביאנלה ה-9 של ברלין; Speculations on Anonymous Materials, פרידריציאנום, קאסל; גלריית הצלם, לונדון; ביאנלת הצילום, מוסקבה, 2012; Screenshots, מוזיאון בנטון לאמנות, קונטיקט; The Great Cloud, המכון ההולנדי לאמנות מדיה, אמסטרדם; From Here on, מפגשי ארל: פסטיבל צילום בינלאומי, ארל.

אוצרת התערוכה: חן תמיר‬‎