אסתר קלאֶס: Start

21.09.2019 - 30.11.2019

21 בספטמבר – 30 בנובמבר 2019
פתיחה: 21 בספטמבר בשעה 12:00 (צהריים)

המרכז לאמנות עכשווית, תל אביב, שמח להודיע על פתיחת תערוכת היחיד של אסתר קלאֶס. בעשור האחרון, קלאס פיתחה שפה חזותית ייחודית החוזרת אל מסורות הפיסול הגדולות של המאה שעברה – כולל ההפשטה והמינימליזם של התקופה שלאחר מלחמת העולם ה-2 – ובד בבד מאתגרת נורמות פיסוליות עכשוויות. היא משתמשת בחומרים חשילים הניתנים לעיבוד ידני, כגון בטון, חמר, גבס, קלקר ושרף. קלאס היא פסלת בעלת חזון ועם זאת מכוּונת-תהליך. עבודותיה, המתומצתות למינימום הנדרש לשם תקשוּר, קרובות למציאות ובה בעת רחוקות ממנה. היא בוחנת את הדינמיקה של אובייקטים בקבוצות ואת תנועת הגוף במרחב בהתייחס לרישום ולמיצג. קלאס יוצרת לעתים קרובות מכלולים במידות אנוש המצייתים להיגיון הפנימי שלהם ולהיגיון חיצוני.

לרגל תערוכת היחיד שלה במרכז לאמנות עכשווית, תל אביב – תערוכת היחיד הראשונה שלה בארץ – האמנית הוזמנה להעביר חודשיים בתל אביב כאמנית אורחת של ארטפורט. בפרק זמן זה, קלאס הגתה גוף עבודות חדש, השב ומדגים את התמקדותה בישירות הפעולה תוך כדי התרכזות בכוח של גופה-שלה ובמידותיו. בסדרה של רישומים גדולים בגירי שמן, שצורותיהם וצבעיהם משתנים, כל רישום עוטה אופי משלו. קבוצה גדולה של עבודות בחמר שחור מאמצת את אותה נקודת מוצא, אך פונה לכיוונים שונים. לא המחוות הגדולות ביצירתה של קלאס הן שגורמות לנו לחשוב על הדברים ולנסחם מחדש, אלא ההתמדה של מה שמוצג לפנינו. כל העבודות נוצרו מתוך מחשבה על החלל שבו יוצגו – קומת הקרקע של המרכז לאמנות עכשווית.

התערוכה "אסתר קלאֶס: Start" באוצרותו של מנהל המרכז לאמנות עכשווית, תל אביב, ניקולה טרצי. פרסום הכולל מאמרים באנגלית, בעברית ובערבית, שנכתבו במיוחד לרגל התערוכה, ובצדם תצלומים של המיצב המתעדים את העבודות המוצגות, עתיד לראות אור בקרוב. את‭ ‬התערוכה‭ ‬מלווה‭ ‬עבודה‭ ‬פרפורמטיבית‭ ‬חדשה, ‬שהאמנית‭ ‬הגתה‭ ‬בשיתוף‭ ‬פעולה‭ ‬עם‭ ‬הרקדנית‭ ‬הדר‭ ‬כץ. הפקת התערוכה והספר נעשו בתמיכת ד"ר דניאל מילמן וארטפורט תל אביב. סיוע נוסף הגישו בולאג-גוגנהיים אה.גה, גלריה פיטר בלום, ניו יורק, זבייה הופקנס, בריסל, באמצעות קרן המלך בודואן. האירוח ניתן באדיבות אאוטסט ישראל.


על האמנית

אסתר קלאֶס (ילידת 1981, מיינץ, גרמניה; חיה ועובדת בברצלונה, ספרד) היא נמנית עם הפסלים המעניינים ביותר בדורה. עבודתה הוצגה בתערוכות יחיד בגלריה פרויקטו אמיל, לימה (פרו); ב-MoMA|PS1, ניו יורק; בפונדציונה ברודבק, קטניה (איטליה); בגן הפסלים ומוזיאון דה-קורדובה, לינקולן, מסצ'וסטס; במוזיאון מרינו מריני, פירנצה (איטליה); בקונסטהאלה, בילפלד (גרמניה) (יחד עם יוהנס ואלד); בגלריה פיטר בלום, ניו יורק; בגלריה זאבייה  הופקנס, בריסל (בלגיה); בספציו A, פיסטויה (איטליה); ובגלריה קאדל וילבורן, דיסלדורף (גרמניה). עבודתה נכללה בתערוכות קבוצתיות במוסדות דוגמת מרכז הפיסול, ניו יורק; קרן האמנות הציבורית, ניו יורק; קרן גן הפסלים, קלן (גרמניה); פלֶה דֶה טוקיו, פריס; זלצבורגר קונסטפראיין (אוסטריה); מוזיאון וזרבורג לאמנות מודרנית, ברמן (גרמניה); ומוזיאון קלומבה, קלן (גרמניה). בשנת 2020, תוצג תערוכת יחיד שלה בקרן ג'וליאני ברומא.

 

דימוי: אסתר קלאֶס, Spring (Yellow), 2019. גיר שמן על נייר, 109 × 109 ס״מ.