אמנות וקונפליקט / על צנזורה וצנזורה עצמית


יום שני, 7 בספטמבר, 19:00
הדיון יתקיים בשפה האנגלית

שאלות רבות עולות מתוך התערוכה של מעין אמיר ורותי סלע מצור על דימויים אשר מצביעות באופן כללי על סוגיות בנושאים חופש ודיכוי, צנזורה וצנזורה עצמית. שלושה דוברים יתמקדו בדיון זה בשאלה היכן הצנזורה נפגשת עם האמנות, עם מוקדי הכוח ועם נרטיבים לאומיים.

האמנית והאוצרת סופיה במפזה תתמקד בצנזורה ובתלות ההדדית שבין ה"הגמוני" וה"אגוניזם" (תפישה של הקונפליקט כמשהו בונה) לפי חנה ארנדט ושאנטל מוף. במיוחד מוף מקשרת לאגוניזם תיאוריה פוליטית המדגישה אספקטים של קונפליקט פוליטי. בבואה לנתח את המשמעויות של העבודה מצור על דימויים יחד עם דוגמאות נוספות מתוך האמנות האירופאית, במפזה תבחן את המושג במרחב הציבורי וכיצד האמנות תורמת ומאתגרת את הקשרים בין כוחות מוסדיים.

העיתונאי נועם שיזף ישוחח על אקסטריטוריאליות בנרטיבים שיוצרת הצנזורה והצנזורה העצמית בישראל. שיזף יתמקד בפרשת המאווי מרמרה, בה החרים הצבא את כל החומרים האודיו-ויזואליים ועשה בהם שימוש כדי ליצור נרטיב משלו לאירועים, ומאידך בסיקור התקשורתי של פרויקט הגרעין הישראלי, שנשמר כ"אקס-טריטוריה" ועל כן השלכותיו נעדרות מהמטא-נרטיב הלאומי של ישראל.

חן תמיר תיתן סקירה היסטורית קצרה של "מלחמות התרבות" שהתקיימו בארה"ב בשנות ה-90 המוקדמות ושל שורשיהן מהתקופה הליברלית של שנות ה-60. הסקירה תתמקד במאבקי הסרק של השמרנים בשלטון הפדרלי כנגד האמנות העכשווית ועליתן של מניפולציות בדרכי מימון כדרך להפעלת צנזורה בארה"ב.

בסוף הדיון תתקיים שיחה בהנחיית סרג'יו אדלשטיין – מנהל המרכז לאמנות עכשווית

סופיה במפזה – אמנית וכותבת החיה בציריך. למדה אמנות באתונה וברלין וכיום כותבת דוקטוראט באקדמיה לאמנות של וינה. חברה בצוות ההוראה של אוניברסיטת ציריך וחברת ההנהלה בגלריה לאמנות Shedhalle, ציריך.

נועם שיזף הוא עיתונאי עצמאי. שיזף עבד ב-Ynet, העיר ומעריב, וכן פרסם בהארץ, The Daily Beast. Foreign Policy, The Nation ועוד. ממקימי האתרים "שיחה מקומית" ו"מגזין 972+".

חן תמיר – אוצרת במרכז לאמנות עכשווית ובארטיס.