איימי סיגל: מקור

08.05.2014 - 02.07.2014

המרכז לאמנות עכשווית גאה להציג תערוכת יחיד ראשונה בישראל לאמנית האמריקאית איימי סיגל.

בתערוכה יוצגו שתי עבודות וידיאו. Provenance (מוצא / מקור) היא עבודת וידיאו בקנה מידה קולנועי, אשר עוקבת בסדר הפוך אחר הסחר הגלובלי בריהוט מהעיר ההודית צ'נדיגר. העיר תוכננה בשנות ה-50 על ידי האדריכלים לה קורבוזייה ופייר ג'נרט, והאדריכלות השנויה במחלוקת שלה כוללת גם פריטי ריהוט מקוריים – שולחנות, כסאות, ספות – שנוצרו במיוחד לחללים הפנימיים של המבנים. לאחרונה החלו הפריטים האלה להופיע במכירות פומביות ברחבי העולם ולקבוע שיאי מחירים. הסרט מתחיל עם הריהוט של צ'נדיגר כשהוא ממוקם היום בדירות ניו יורקיות, בבתים בלונדון בווילות בבלגיה ובסלונים פריזאיים של קהל אספנים להוט. משם הוא נע אחורה, אל המכירה הפומבית של הריהוט, התצוגה המקדימה, הצילומים לקטלוג המכירה, הרסטורציה, השינוע במכולות, אל הנמלים ההודיים ומסתיים בצ'נדיגר, עיר במצב של אנטרופיה.
באמצעות הצלבה של שוטים עוקבים וצילום מדויק הסרט מקלף את הזמן כדי לחשוף את התנועה של הריהוט מסביב לעולם. המונטאז' המצטבר שופך אור על מעגלים של היסטוריה ושל בעלות שמשפיעים על שווי השוק של החפצים.

ב- 19 באוקטובר 2013, העבודה Provenance הוצעה למכירה בבית המכירות הפומביות כריסטיס, ובכך הפך הסרט לאובייקט נוסף במכירה וכביכול חלק מאותו השוק שאותו בוחן הסרט. עבודה נוספת שתוצג בתערוכה של איימי סיגל – Lot 248 הוא סרט נוסף המציג את המכירה הפומבית של העבודה Provenance ומשמש כמראה לסרט הראשון, חוזר ומשלים מעגל של עיצוב ושל אמנות שמגדירים שווקים ספקולטיביים.

איימי סיגל (נ. 1974, שיקגו; חיה ועובדת בניו יורק).
עבודתה של איימי סיגל נעה בין צילום, וידיאו, מיצבי פילם וסרטי פילם באורך מלא המיועדים לקולנוע. סיגל הציגה בתערוכות יחיד וקבוצתיות רבות, בין היתר במוזיאון לאמנות עכשווית, סאן דייגו; קונסטמיוזיאום בשטוטגרט, גרמניה; ב- P.S.1, ניו יורק; הביאנלה של מוזיאון וויטני, ניו יורק; KW ברלין ועוד. סרטיה הוקרנו בפסטיבלים ומוסדות נחשבים כמו פסטיבל קאן; פסטיבל ברלין; פסטיבל הסרטים של ניו יורק; במוזיאון לאמנות מודרנית MoMA בניו יורק ועוד.