אורי גרשט: כנגד הזמן

29.08.2013 - 06.11.2013

המרכז לאמנות עכשווית שמח להציג תערוכת יחיד לאורי גרשט. התערוכה תכלול שלושה מיצבי וידיאו שיוצגו לראשונה בישראל, ואשר מהווים צעד נוסף בחקירה של גרשט את הדימוי הנע, על האופן בו הוא מייצג זכרון אישי וזכרון קולקטיבי, והאופן בו הוא נע בין יופי וזוועה. במקביל, יוצגו עבודות של גרשט בתערוכת יחיד בגלריה נגא.

ביום ו', 30.8 בשעה 12:00 יתקיים שיח גלריה בתערוכה.

"הראשון לצחוק" הוא פרויקט חדש שצולם בבית הספר "נווה שלום" בהרי ירושלים. העבודה מתעדת ילדים וילדות ישראלים מקבוצות אתניות שונות (יהודים, נוצרים ומוסלמים) משחקים משחק המוכר בשם "מי שצוחק ראשון”. הכלל היחיד במשחק הוא ששני ילדים יושבים זה מול זה בקרבה ומסתכלים אחד בעיניו של השני באופן אינטנסיבי. הילד שמתחיל לצחוק ראשון הוא המפסיד. ההצבה מורכבת ממזדרון של מסכי פלזמה שמקיף את הצופה. הילדים מצולמים בקלוז אפ ובהילוך איטי. כל זוג מסכים שניצבים זה מול זה מציג זוג ילדים שבוהים אחד בשני. הצופה מוצא את עצמו במרכז של הצטלבות המבטים, והעבודה נעה בין הבהייה המתוחה ובין הרגע בו היא נשברת והילדים פורצים בצחוק.

העבודות "Offering" ו"האם תרקדי לפני" הן חלק מסדרה מתמשכת של "פורטרטים נעים". באמצעות סלואו מושן, צילום וירטואוזי, התבוננות מדוקדקת וסאונד, יוצר גרשט דיוקנאות שמשחקים על המתח שבין הדימוי המוצג – שהוא וירטואוזי על גבול הקיטש, ובין המטען ההיסטורי שהוא נושא איתו.

"Offering", הצבת וידיאו של שלושה מקרנים, מציגה מסע של לוחם שוורים, החל משלב ההתלבשות, דרך המפגש עם השור, ועד שהלוחם מוריד את בגדי הקרב. באמצעות התבוננות אינטימית ומדוקדקת והתייחסות איקונוגרפית לציורי "אולד מאסטרס”, הסרט מתאר בדקדקנות מפגש אינטנסיבי ואינטימי בין התרבותי והנשגב, בין המטאדור והשור ובין חיים ומוות.

"האם תרקדי למעני", מציג באמצעות שני מקרנים הצבה מתחלפת לסירוגין של אשה זקנה שיושבת בכסא נדנדה על רקע שחור, כשעל מסך נוסף מוקרן נוף מושלג, בתולי וצחיח. ההצבה מעמתת את הדרמטיות שבה מוצגת האשה, ניצולת השואה יהודית ארנון שלימים הפכה לכוריאוגרפית ורקדנית חשובה, עם הנוף האירופאי היפהפה. העבודה מעמיקה את העיסוק של גרשט בזכרון ובקיטש, מצביעה על הנוף שאינו חושף דבר מהזוועה שהתרחשה בו ומציבה מולו את ארנון, שכמו נזכרת בעברה.

גרשט, אחד האמנים הישראלים המצליחים בעולם, הציג בין היתר בטייט מודרן, לונדון, במוזיאון לאמנות בבוסטון, במוזיאון לאמנות מודרנית, סן פרנסיסקו, במוזיאון ויקטוריה ואלברט, לונדון ועוד.

בירות בפתיחת התערוכה בחסות בירה מכבי