אוליבר לאריק

20.05.2015 - 18.07.2015

המרכז לאמנות עכשווית שמח להציג תערוכת יחיד ראשונה בישראל לאמן אוליבר לאריק.

עבודותיו של לאריק עוסקות במעמד הדימוי ובאובייקט בעידן הדיגיטלי, בדגש על הגלגולים והשינויים שהם עוברים בעולם מרושת.

לאריק מרבה לעסוק בעבודותיו בחזרתיות ובהבדל, במיוחד בזיקה לפוטנציאל היצירתי המגולם בשיעתוק, והאופנים בהם כלים דיגיטליים מאפשרים לכל אדם להשאיר את חותמו על הנוף החזותי.

התערוכה תכלול שתי עבודות וידיאו ומיצב פיסול ותציג את התעניינותו המתמשכת של לאריק באופנים שבהם דימוי, אובייקט או רעיון משתנים בהתאם לכל משתמש והקשר.

הוידיאו החדש, שמוצג בימים אלה בטריאנלה של הניו מיוזיאום, מורכב בעיקרו מסצנות שבהן דמויות מצוירות לובשות ופושטות צורה. העבודה מעלה שאלות על מטמורפוזה ומזמינה אותנו להתעמק במורכבויות המגדר והזהות, ובדרכי חשיבה חדשות על העצמי.

"גרסאות" (2012) היא עבודות וידיאו, שאינה אלא שיר הלל להשתנות, לשכפול ולרפליקה בעידן הדיגיטלי. העבודה מכילה רצפים מונפשים שמוחזרו בסרטי דיסני, בולי דואר ועליהם העתקים רומיים עתיקים של פסלים יווניים, קומיקס יפניים העושים שימוש חוזר בתנוחות ובסגנונות רישום מגוונים, דימויים שנלקחו ממאגרי מידע גנריים, שחברות שונות השתמשו בהם ותוך כדי כך גם הרחיבו אותם, קליפים מסרטים שונים המשתמשים באביזרים או תפאורות זהים וצילומי וידיאו של רגעים מוכרים ממשחקי כדורגל שעוצבו מחדש כ"מֶמים" והופצו ברשת. 

Yuanmingyuan Columns הינו מיצב פיסולי המורכב מהדפסות תלת מימד של עמודים סיניים עתיקים אשר נבזזו בידי חיילים צרפתים ובריטים במלחמת האופיום השנייה ב-1860. העמודים שנותרו, המתוארכים לתקופת שושלת צ'ינג, התגלגלו למוזיאון קוֹדֶה לאמנות בברגן, נורבגיה, בתיווכו של גנרל נורבגי, ששירת בצבא הסיני. לאחרונה הוחזרו העמודים לסין, אך קודם נסרקו בתלת מימד. הדימויים הסרוקים מוצגים באתר האינטרנט של לאריק וכל אחד יכול להוריד אותם או להשתמש בהם.

לאריק מנכס דימויים ואובייקטים ומתבונן בהם מחדש באמצעות טכניקות מתוחכמות של ייצור. בין אם בשינוי או בשעתוק, הוא משתמש בדקויות של תרגום וטרנפורמציה על מנת לבחון את היווצרותה של תרבות הדימויים העכשווית.

שיח אמן עם אוליבר לאריק: יום ה’, 21.5, 19:00

לאריק ידבר על עבודותיו הקודמות ועל מקורות ההשראה שלו. את השיח תנחה אוצרת התערוכה חן תמיר, והוא ילווה בשאלות ותשובות.

על האמן

לאריק (נ. 1981 אינברוסק, אוסטריה) חי ועובד בברלין. הוא למד בUniversität angewandte בוינה. עבודותיו הוצגו בניו מיוזיאום, ניו יורק, מוזיאון ar/ge kunst, בבולזנו, מוזיאון הירשהורן בוושינגטון, פאלה דה טוקיו, מרכז FUTURA לאמנות עכשווית בפראג, ועוד.

התערוכה התאפשרה הודות לתמיכה הנדיבה של פורום התרבות האוסטרי ואאוטסט.

קטלוג התערוכה של אוליבר לאריק הכולל טקסטים של רוסי בריידוטי ואוצרת המרכז לאמנות עכשווית חן תמיר ניתן לרכוש כאן.