אוגוסטס סראפינאס: דיאנה

03.07.2021 - 23.10.2021

פתיחה: שבת, 3 ביולי, 18:00-13:00

המרכז לאמנות עכשווית תל אביב שמח להודיע על פתיחתה של ”דיאנה“ תערוכת היחיד של אוגוסטס סראפינאס (*1990, וילנה, ליטא, שבה הוא חי ועובד). דרך הפעולה הדיאלוגית והפתוחה של סראפינאס נובעת לעתים קרובות מיחסי הגומלין שהוא מנהל עם אנשים אחרים. ביוצרו קישור משועשע ובלתי צפוי בין עמדות שונות בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה בתולדות האמנות – למן ביקורת מוסדית ועד אסתטיקת יחסים – האנשים המשתתפים ביחסי הגומלין הללו עשויים להיות שכירי המוסד שהזמין אותו להציג בתחומו (Georges,ן2014), ילדי עובדיהם לשעבר של תחנות כוח גרעיני שפעולתן הופסקה בליטא (Vygintas, Kirilas & Semionovas,ן2018) או שכנים של חלל התצוגה, שבו מוצגת תערוכת היחיד של האמן (Phillip, Lukas & Isidora,ן2015).

על אף שהאמן לעולם אינו יודע איך יראה בסופו של דבר כל פרויקט ופרויקט שלו – או יכול לשלוט בכך עד הסוף – קיימת בהם שאיפה עקבית וברורה להתמודד עם הפוטנציאל של חפצים יומיומיים ועם יכולתם לנתב יחסים, רגשות ותחושות בין־אישיים. על כן, בעוד שכל אחת מעבודותיו של סראפינאס מחוננת באופי נפרד משלה, דרך עבודתו היא למעשה חקירה של ההיגיון הפנימי של הפיסול כשפה שמופצת בטווח שמאנדרטאות ועד מיצבים אינטראקטיביים.

בעקבות פגישות עם חברי הצוות של המרכז לאמנות עכשווית תל אביב, יככבו בפרויקט הנוכחי שלו שלושה יסודות: האחד הוא סדרה חדשה של פסלים, שנהֱגו כתוצאה ממפגש של האמן עם דיאנה שואף, המשמשת כמנהלת ההפקה של המרכז לאמנות עכשווית זה 20 שנים. לאחר כמה שיחות בינלאומיות, חשף האמן את תחביביה ותשוקותיה של שואף ויצר על פיהם שלושה כדים – אשר יבוצעו על ידי אומנים ויוצרים מקומיים – בהשראת שלושה אובייקטים שיצר האמן הישראלי אוהד מרומי לתערוכת היחיד שלו, ”נופשון“, אשר הוצגה במרכז ב־2015, המוצבים על החלון הסמוך לשולחן העבודה של שואף במשרדי המרכז.

היסוד השני הוא גרסה חדשה של העבודה כיסא למשגיח (כחול בהיר) (2019) שראתה אור לראשונה בביאנלה בוונציה מאותה שנה באוצרותו של ראלף רוגוף והוצגה בשנית ב־2020 בתערוכה שאירגנה עיריית תל אביב-יפו, תחת כיפת השמים, ”שמים פתוחים“, באוצרותו של אבי לובין. בהזדמנות זו, חברי צוות המרכז לאמנות עכשווית, יפעילו את הפסל באמצעות ישיבה עליו בשעות הפתיחה של המרכז תוך שהם הופכים בעצמם ל”משגיחים“ בחלל התצוגה, שבדרך כלל נמצא ללא השגחה של שומר. היסוד השלישי הוא פתיחת חלון שיכניס אור טבעי לחלל התערוכה ויאפשר לצמחיה בכדים לעבור תהליך של פוטוסינתזה.

את התערוכה ”אגוסטס סראפינאס: דיאנה“ אוצרים ניקולה טרצי ובר גורן בתמיכת המכון הליטאי לתרבות; סיוע נוסף הגישו APALAZZO Gallery, ברֶשיה (איטליה), Emalin, לונדון, ולוקה בומבאסאי.

דימוי: דיאנה שואף, מנהלת ההפקה במרכז לאמנות עכשווית תל אביב. צילום: אלה ברק