שלטון על דימויים באמצעות הטכנולוגיה והמדע

24.08.2015

יום שני, 24 באוגוסט, 19:00
הדיון יתקיים בשפה האנגלית

דיון בהשתתפות המדען דר' דניאל מרגוליס והאמנית החוקרת קתרין צ'אנדלר המתרכז בשאלה כיצד תחומי הטכנולוגיה, המדיה והפוליטיקה מצטלבים. הם יאירו את האופן שבו הטכנולוגיה יוצרת ומפיצה דימויים וכיצד היא עובדת עם וכנגד שלטון הדימויים במסגרת הפוליטיקה של המטא נראטיב.

דר' מרגוליס, מומחה למדעי המוח ממכון מקס פלאנק בלייפציג, יתמקד בשאלה כיצד דימויים של המוח משנים צורה מהסורק אל הדיון הציבורי. דימויי המוח, והטכנולוגיה הסובבת אותם הם דוגמא לשלטון הדימוי שנטמע בתוך עבודה חוץ טריטוריאלית.

האמנית והחוקרת האמריקאית קתרין צ'אנדלר תתמקד בסדרה של צילומים ומאמר קצר שלה בשם: "הדבורה עם המוח האלקטרוני: המלחמה הקרה עם הדבורים באמריקה", על כישלון הניסיון לבנות מטוס ללא טיס בזמן המלחמה הקרה וכיצד סיפור זה חי עדיין בתיעוד הוויזואלי של היום.

בסוף הדיון תתקיים שיחה בהנחיית דר' רועי וגנר

דניאל מרגוליס – קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטת הומבולד בברלין – ביה"ס למדעי המוח. המחקר שלו מתרכז בעקרונות המארגנים של קליפת המוח באמצעות MRI יחד עם פיענוח מידע ויזואלי רב שכבתי של המוח. כיום מנהל קבוצת מחקר בתחום האנטומיה של המוח והקישוריות במכון מקס פלאנק בלייפציג. מרגוליס הוא מנהל שותף בתכנית הבינתחומית של הרזידנסי של מוזיאון Wellcome Collection, לונדון.

קתרין צ'אנדלר – עוזרת הוראה בביה"ס וואלש לשירותי חוץ של אוניברסיטת גורג'טאון, בתכנית ללימודי תרבות ופוליטיקה. בשנת 2014 סיימה תואר דר' בתחום הרטוריקה באוניברסיטת ברקלי, קליפורניה. השתתפה כאמנית אורחת של התכנית The Case for Space – אמנות למען שינוי חברתי, באוניברסיטת מסון (2013). כמו-כן לקחה חלק בתכנית של מרכז באנף לאמנויות (2012).

רועי וגנר – מחזיק בתארי דוקטור במתמטיקה (1997) ופילוסופיה (2007) מאוניברסיטת תל אביב. פרסם בתחומי המתמטיקה, ההיסטוריה והפילוסופיה של המתמטיקה והתיאוריה הביקורתית. המחקר שלו מתמקד בתהליכים סמיוטיים בטקסטים מתמטיים ובלימודי התנגדות.