טבע דומם, מידע חי: צילה חסין על "האינטרנט של הדברים

15.07.2015

טבע דומם, מידע חי
צילה חסין על "האינטרנט של הדברים"
יחד עם אמנון דקל
יום רביעי 15.7 בשעה 19:00

"האינטרנט של הדברים" הוא מושג המתייחס לטכנולוגיית חיבור של התקנים ממחושבים לתשתית האינטרנט והוא המשך ישיר של גישות "הבית החכם" ו"העיר החכמה" המתייחס אל העתיד של החפצים. ראשי התעשייה מתארים מצב עתידי שבו אובייקטים לא יהיו מקושרים רק ל"ענן" ולחפצים אחרים, אלא יהפכו בעצמם לספקי שירות. למשל, הטוסטר הביתי המחובר לרשת הוא גם חלק ממארג כולל של חפצים וישויות אחרות שיבטיחו את חווית "ארוחת הבוקר המושלמת."
האמנית והתיאורטיקנית צילה חסין תציג את פרויקט המחקר שלה על העתיד של חפצי האמנות. בעוד שכרגע ישנם כ- 5 מיליארד אובייקטים שמחוברים ל"אינטרנט של הדברים” עם צפי של 25 מיליארד בשנת 2020, רשת זו אינה כוללת כלל חפצי אמנות. המחקר פורץ הדרך של חסין חוקר את האפשרויות של שילוב מורשת התרבות האירופאית לעידן תרבותי של חפצים וסביבה שמחוברים זה לזה.
בהרצאתה חסין תעלה שאלות כגון כיצד שינוי הפרדיגמה הצפוי ישנה את הסביבה מבוססת החפצים, את תהליכי העיצוב, הייצור, הצריכה והתפקוד של "הדברים"? מה יהיה ערכה של עבודת יד כאשר "האינטרנט של הדברים" יעשה נפוץ יותר ויותר? באיזה כיוון תתקדם האמנות? כיצד הדברים הלא מחוברים יגרמו לנו לראות את התרבות המקושרת שלנו?

צילה חסין היא אמנית שבוחנת את השינויים שמחוללת הדיגיטציה המואצת בתרבות העכשווית. עבודותיה מעלות לדיון את הקלות הבלתי נסבלת של החיבור, ומנסות להתמקח על המחיר הנדרש מאיתנו כדי להישאר מעודכנים. היא בעלת תואר שני בלמודי מדיה ממכון פיט צווארט ברוטרדם, וזכתה במלגת אמן חוקר באקדמיית יאן ון אייק במאסטריכט. כיום היא סטודנטית לדוקטורט בסורבון, פריז. עבודותיה הוצגו במרכז לאמנות דיגטלית חולון, מוזיאון המדע ירושלים, טרנסמידיאל ברלין, מוזיאון וואן אבה אינדהובן, Smart Project Space באמסטרדם, ועוד.

אמנון דקל הוא חוקר ומרצה בתחומי מיחשוב נייד, מדיה דיגיטלית ואינטרקציה בין אדם-מחשב, יזם הייטק ותיק ומומחה לחווית משתמש וניהול מוצר. בעל תואר שלישי (Ph.D) במדעי המחשב מהאוניברסיטה העברית בירושלים, תואר מוסמך בתקשורת ותיקשוב מאוניברסיטת ניו יורק (NYU) ותארים ראשון ושני בפסיכולוגיה קוגניטיבית מאוניברסיטת בר אילן.