אירועי חודש נובמבר 2010

01.11.2010 - 01.12.2010

חן שינברג "סטן ברקהאג' – חשיבה ויזואלית בתנועה "

יום שני 1.11.10 בשעה 20:00

בשיתוף החוג לאמנות והתוכנית הבינלאומית ללימודי אוצרות של סמינר הקיבוצים בקלישר .

בן השנים 1953- 2003 יצר אמן הקולנוע סטן ברקהאג' למעלה מ-400 סרטים והיה אחד מהקולנוענים המשפיעים והבולטים של הקולנוע האוונגרדי האמריקאי. ברקהאג' היה משורר של הראייה וברבים מסרטיו חקר את טבעה של הראייה עצמה ואת התחומים האפורים והנסתרים של הפרספציה של העין האנושית שאינם באים לידי ביטוי בקולנוע הקונבנציונאלי: ראייה היפנוגוגית, ראייה בעיניים סגורות, ראייה פנימית. לשם כך ברקהאג' צייר על הסרט, שרט את האמולסיה שלו והפך אותו לחומר פלסטי. ברקהאג' קרא תיגר על כל טאבו אפשרי בחקירתם של נושאים כמוות, מין, לידה וזוועות המלחמה וחיפש אחר שפה ויזואלית שתבטא חשיבה א-וורבלית שמתקרבת אל הבלתי ניתן לישום, לתיאור ולהגדרה. במהלך ההרצאה ייבחנו גם יחסי הגומלין בין סרטיו לבין עבודות מתחום האמנות הפלסטית והשירה.

חן שינברג אוצר וחוקר של קולנוע אקספרימנטלי, מרצה לקולנוע, במאי קולנוע ניסיוני ודוקומנטרי ואמן וידאו. בוגר תואר שני באוניברסיטת ת"א בחוג לקולנוע וטלוויזיה. מלמד בסמינר הקיבוצים – בית הספר לאמנויות וטכנולוגיה בחוג לאמנות בקלישר ובחוג לקולנוע ותקשורת, באוניברסיטת ת"א, בבית הספר לקולנוע סם שפיגל, באוניברסיטה הפתוחה, במוסררה- בית הספר לצילום, מדיה ומוסיקה חדשה, וכן מעביר סדרת הרצאות חודשיות על קולנוע ניסיוני במועדון ה"צימר". הציג תערוכות יחיד וקבוצתיות במוזיאון הרצלייה, במוזיאון חיפה, במוזיאון ישראל, במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון ובגלריות שונות ברחבי הארץ. יצר עבודות וידאו למחול. עבודותיו נמצאות באוסף מוזיאון חיפה לאמנות. ביים מספר סרטים תיעודיים ביניהם "נושאי המגבעת – שמיים שרוטים של גלויה" ו"קטי". כמו כן אצר תכניות של קולנוע ניסיוני אמריקאי ורטרוספקטיבות של הקולנוענים האוונגרדיים סטן ברקהאג' והוליס פרמפטון שהוצגו בסינמטקים ברחבי הארץ, בשיתוף המרכז לאמנות עכשווית.

כניסה 10 ₪

לחברי אגודת הידידים של המרכז לאמנות עכשווית הכניסה ללא תשלום

פעילות לילדים- שיחה וסרט "הקרקס" צ'ארלי צ'אפלין

יום שבת 6.11.2010 בשעה 11:00

הזדמנות נדירה לצפות בסרטי איכות אהובים עם הילדים על המסך הגדול. לפני ההקרנה תתקיים שיחה אודות היצירה הקולנועית בראשית דרכה , השילוב בין דימוי, תנועה וצלילים ביצירת המופת של צ'אפלין.

כניסה 25 ש"ח

לחברי אגודת הידידים של המרכז לאמנות עכשווית הכניסה ללא תשלום

סדרת "OFF" חלק : II אמני וידיאו ארט בולטים סיידי בנינג

יום שני 8.11.10 בשעה 20:00

הקרנה אחרונה בסדרת OFF II

סייד בנינג החלה ליצור בגיל צעיר מאוד עבודות וידיאו העוסקות בחיפוש אחר זהותה בהתבסס על יומניה ומחשבותיה האישיות .

בעבודתה היא מפגינה אינטימיות מול המצלמה בהתייחסותה למיניותה, בהומור ובכנות. סרטיה המאוחרים עברו לתחום האנימציה והקולנוע .

Flat is Beautiful (שטוח זה יפה), 1998, 50 דקות

If Every Girl Had a Diary (אם לכל נערה היה יומן), 1992, 8 דקות

Girl Power (כוח בנות), 1992, 15 דקות

Me and Rubyfruit (אני והקוס), 1990, 5:30 דקות

German Song (שיר גרמני), 1995, 5 דקות

כניסה 10 ₪

לחברי אגודת הידידים של המרכז לאמנות עכשווית הכניסה ללא תשלום

יום שלישי,16 בנובמבר בשעה 20:00 בסנימטק ירושלים

יוסי מר חיים "מה חדש במיושן "

יום שני  15.11.10 בשעה 20:00

בשיתוף החוג לאמנות והתוכנית הבינלאומית ללימודי אוצרות של סמינר הקיבוצים בקלישר

בעבודותיו החדשות בודק יוסי מר חיים את מכלול המכשירים והטכנולוגיות אשר שימשו אותו בנעוריו, כאשר היו "הצעקה האחרונה" בתחום המוסיקה האלקטרונית והקונקרטית. מכשירים שעמדו כאבן שאין לה הופכין הוארו באור חדש כאשר החל עולם האמנות להתעניין ב"מיושן " (The outmoded ). מושג זה נלקח מטקסט של בנימין "הסוריאליזם" המסביר כיצד בהוולדות תהליך טכנולוגי חדש ובהתיישנות הטכנולוגיה הקודמת – מסוגלת הקודמת פעם אחת נוספת ואחרונה לשחרר את מימד אוטופי הזה כמו זוהרו האחרון של כוכב דועך. כי "ההתיישנות, שהיא החוק של ייצור סחורתי, משחררת את האובייקט המתיישן מהאחיזה של השימושיות ומאפשרת לו להופיע באור חדש החושף, אולי, את ההבטחה החלולה של הטכנולוגיה המודרנית" (קיצור הסבר לתערוכת המיושן ב"סלמה") וכך למרות הטורח והיגע הפיזי של טיפול בטכניקה מיושנת ומסורבלת (הטכנולוגיה החדשה הולכת ומתמזערת) התוצאה, שאינה מכוונת לאפיק מסחרי כלשהו ראויה לצפייה ,האזנה ולמחשבה נוספת. בהרצאה תוצגנה העבודות והציוד בהם פועל מר-חיים בשםVeteran Loop Master :.

יוסי מר-חיים מלחין פעיל מ- 1964, כתב כ-60 יצירות קאמריות, סימפוניות ואופראיות, כ-150 פסקולים ויצירות לקולנוע, תיאטרון ומחול לכל הגופים המרכזיים: קאמרי, הבימה, חיפה,תיאטרון באר-שבע, החאן, להקות מחול: ענבל, בת שבע, בת דור ועוד רבות. יצר סדרת יצירות בנוף (Soundscape Art): מושג ואינפורמציה (מוזיאון ישראל1971) מוזיקאים על העצים (תל חי 1983) פעימות הלב של ההר (תל חי 87) Borderline Disorder (הביאנלה לארכיטקטורה, וונציה 2002) The Self Contained Actor (הקודריאנלה לתיאטרון פראג 2007). ב-4 השנים האחרונות עוסק במכשירים אנלוגיים ישנים ובהטמעתם בקונטקסט עכשווי, פעולה הנעשית בעיקר במועדון "הצימר" בו השתתף פעמים רבות ב"פסטיבל הטייפים", שהוצג גם באתרים נוספים. ב2003 קיבל פרס אקו"ם על מפעל חיים במוסיקה. לאחרונה נחוג יום הולדתו ה-70 בסדרת קונצרטים.

כניסה: 10 ₪

לחברי אגודת הידידים של המרכז לאמנות עכשווית הכניסה ללא תשלום

"מי מפחד ממוזיקה חדשה" מפגש: l זה הכל קומפוזיציה

יום שלישי  16.11.10 בשעה 20:00

הסדרה תעסוק במוסיקה חדשה, החל מהמהפכה הגדולה בשנות ה-30 עם ג'ון קייג' וחבריו, דרך מוסיקה אלקטרונית ונויז, ג'אז ואלתור, ועד חידושים טכנולוגיים עדכניים. המפגשים יתקיימו בפורמט של הרצאות מלוות בקטעי נגינה ומופע קצרים, או סדנאות מיוחדות בשיתוף הקהל, שיועברו על ידי מיטב המוסיקאים מהארץ ומחו"ל.

עריכת הסדרה "הפרעות סדר": אילן וולקוב

זה הכל קומפוזיציה:

הרצאה ומופע על קייג', דושמפ והקשר ההדדי בין מוסיקה ולאמנות אחרי מלחמה"ע II החל משנות השלושים פצחו ג'והן קייג' ומרסל דושמפ בפרויקט רדיקלי: בחינה מחדש של יסודות עולם האמנות והמוסיקה וקריאת תיגר על המוסכמות וההנחות שהשתרשו במשך מאות שנים. ההרצאה תדגים את תרומתם של השניים לטשטוש הגבולות  בין מוסיקה ואמנות, ואת המקום המרכזי שתפסה המוסיקה בקרב חבורת האמנים שהתקבצה סביבם, שכללה את ראושנברג, דה קוניג, קאניננגהם ואמני ה"פלוקסוס".

מרצה- ערן זקס

מוסיקה- רם גבאי(כלי הקשה) מנגן ג׳ון קייג׳

כניסה: 25 ש"ח

לחברי אגודת הידידים של המרכז לאמנות עכשווית הכניסה ללא תשלום

מעבדת שבת – הדימוי הנע

יום שבת 20.11.10 בשעה 10:00

מעבדת שבת היא סדרה ראשונה מסוגה בארץ: סדנא אמנותית לילדים בגילאים 5-10, בדגש על אמנות הווידיאו ארט, בימי שבת בבוקר. הסדרה החדשה תזמן לילדים מפגש מרתק עם אמנות ישראלית ובין-לאומית תוך התמקדות בווידיאו ארט וקולנוע ניסיוני, מדיומים מושכים ונגישים לילדים.

את הסדרות מעבירות עדן בנט וטלי קרן, צמד אמניות צעירות ופעילות בעלות ניסיון בהוראת אמנות לילדים.

סדנת "מעבדת שבת" השנייה במספר תיערך במקביל לתערוכת וידאוזון שתוצג במרכז לאמנות עכשווית. לכבוד האירוע, נצא למסע מרתק אל העבר ונפגוש את ה"דימוי הנע" בצעדיו הראשונים. במסגרת הפעילות ייחשפו הילדים לסיפור המרתק של ראשית הקולנוע, תוך היכרות עם דמויות מפתח, צפייה בסרטים והתנסות מעשית בפעילות הממחישה את עקרון המשכיות הראייה.

עלות השתתפות במפגש 35 ₪.

מספר המקומות מוגבל. יש להירשם מראש

משך כל פעילות כשעה וחצי;

גילאי 5-7 : 10:00 – 11:30

גילאי 8-10 : 12:00 – 13:30

להרשמה או לקבלת מידע נוסף יש לפנות info@cca.org.il

או לרות בטלפון:03-5106111

גלעד רטמן

יום שני 22.11.10 בשעה 20:00

בשיתוף החוג לאמנות והתוכנית הבינלאומית ללימודי אוצרות של סמינר הקיבוצים בקלישר.

בחודש מאי השנה כתב גלעד רטמן לדיאנה שואף מהמרכז לאמנות עכשוית בת"א:

דיאנה שואף שלום רב,

אני נמצא כעת בקמצ'טקה. מחוז קטן בסיביר.

בביקתה הקטנה בא אני גר אין חשמל אבל יש בלליקה.

כל יום אני חולב את העז האחת שברשותינו ומתנה אהבים עם לודמילה עבת הרגליים וטובת הלב. יש לי נשר גדול שדומה לי מאוד ולפקודתי הוא חג במעגלים מעל ביתנו הצנוע ומשמיע קולות של נשר. מחר נתחיל לאגור שומן דגים בכדי להתכסות בו בחורף הנורא.

טוב לי פה ואני לא מתכוון לחזור אף פעם.

וידאו ארט זה חרטא. תאמיני לי.

בהרצאה זו, שתתקיים במרכז לאמנות עכשוית, ינסה גלעד לשחזר את המניעים שהובילו אותו לכתיבת שורות אלו. שורות שהביאו למותו בטרם עת.

גלעד רטמן הוא אמן שהציג במקומות רבים וזכה לתשבוחות ממיטב האמנים ואנשי הרוח.

מיטב הגלריות והמוזאונים פתחו בפניו את שעריהם. גלעד הגיש בעבר בקשה לסיוע מקרן אמריקה ישראל אולם לא זכה למלגה.

כניסה:10 ש"ח

לחברי אגודת הידידים של המרכז לאמנות עכשווית הכניסה ללא תשלום

VideoZone V

הביאנלה הבינלאומית החמישית לווידיאו ארט

23 – 29 בנובמבר

הביאנלה הבינלאומית לווידיאו-ארט, מבקשת לשמש חלון ראווה לאמנים העובדים בתחום הווידיאו והאמנות הדיגיטלית, לספק לציבור בישראל הזדמנות נדירה להיחשף אל הז'אנר שתופס תאוצה בסצנת האמנות הבינלאומית, ולקדם את הדיאלוג בין אוצרים ואמנים מאזורים גיאוגרפיים-תרבותיים שונים.

כבעבר ישתף המרכז לאמנות עכשווית פעולה גם הפעם עם מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, עם המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית בחולון ועם סינמטק תל-אביב , ובפעם הראשונה גם עם מוזיאון פתח תקווה.

30תוכניות וידיאו ארט, הרצאות ומפגשים עם אמנים מהארץ ומהעולם יוקרנו ויוצגו במהלך השבוע במרכז לאמנות עכשווית בתל-אביב ובסינמטק תל-אביב.

תערוכה:Building Memory

24/11/10 – 22/12/10

במסגרת VideoZone V – הביאנלה הבינלאומית החמישית לווידיאו ארט תוצג במרכז לאמנות עכשווית התערוכה Building Memory הכוללת ארבע עבודות חדשות של האמנים מרסל אודנבך (גרמניה), מירוסלב בלקה (פולין), נרקויציוס דיאמנטאס (ליטא) ויעל ברתנא (ישראל).

העבודות עוסקות באספקטים שונים של ההיסטוריה האירופאית ב-60 השנים האחרונות, תוך התמקדות בארכיטקטורה, אנדרטאות, החברה בפולין ובגרמניה המזרחית לשעבר, ובהתייחס גם לשנים של טרום הקמת מדינת ישראל.

פרויקט זה הוא פרי של שיתוף פעולה בין המרכז לאמנות עכשווית בוילנה, המוזיאון לאמנות מודרנית בלודז', המרכז לאמנות ומדיה בדורטמונד, המרכז לאמנות עכשווית, תל-אביב ןמכון גתה, וורשה.  צוות האוצרים כלל את אינקה ארנס (דורטמטנד), אליזבטה פאבריצי (לונדון), מריה מורזוך (לודז'), מרסל אודנבאך (קלן), סימון ריס (וילנה), דיאנה שואף (תל אביב), ו-מרטין ולדה )וורשה).

בנוסף, תוצגנה עוד שתי עבודות המתייחסות לנושא הזיכרון מעמדה שונה של קארה ווקר (ארה"ב) ודור גז (ישראל).

סיורים מודרכים- בכל שישי ושבת

בשעה 12:00

החל מה-9 באוקטובר יתקיימו גם סיורים מודרכים בתערוכות של המרכז לאמנות עכשווית, בכל שישי ושבת ב- 12:00. הסיורים יועברו על ידי בוגרי התוכנית ללימודי אוצרות של סמינר הקיבוצים והמרכז לאמנות עכשווית.

הכניסה ללא עלות נוספת (10 ש"ח), לידידי המרכז לאמנות עכשווית הכניסה ללא תשלום.

ניתן לתאם מראש הדרכה לקבוצות מאורגנות במועדים אחרים במייל: info@cca.org.il

במסגרת VideoZone V – הביאנלה הבינלאומית החמישית לווידיאו ארט תוצג במרכז לאמנות עכשווית התערוכה Building Memory הכוללת ארבע עבודות חדשות של האמנים מרסל אודנבך (גרמניה), מירוסלב בלקה (פולין), נרקויציוס דיאמנטאס (ליטא) ויעל ברתנא (ישראל).

העבודות עוסקות באספקטים שונים של ההיסטוריה האירופאית ב-60 השנים האחרונות, תוך התמקדות בארכיטקטורה, אנדרטאות, החברה בפולין ובגרמניה המזרחית לשעבר, ובהתייחס גם לשנים של טרום הקמת מדינת ישראל.

פרויקט זה הוא פרי של שיתוף פעולה בין המרכז לאמנות עכשווית בוילנה, המוזיאון לאמנות מודרנית בלודז', המרכז לאמנות ומדיה בדורטמונד, המרכז לאמנות עכשווית, תל-אביב ןמכון גתה, וורשה.  צוות האוצרים כלל את אינקה ארנס (דורטמטנד), אליזבטה פאבריצי (לונדון), מריה מורזוך (לודז'), מרסל אודנבאך (קלן), סימון ריס (וילנה), דיאנה שואף (תל אביב), ו-מרטין ולדה (וורשה).

בנוסף, תוצגנה עוד שתי עבודות המתייחסות לנושא הזיכרון מעמדה שונה של קארה ווקר (ארה"ב) ודור גז (ישראל).

כניסה 10ש"ח
לחברי אגודת הידידים של המרכז לאמנות עכשווית הכניסה ללא תשלום
[8]
תערוכה:

Building Memory

החל מה-9 באוקטובר מתקיימים סיורים מודרכים בתערוכות של המרכז לאמנות עכשווית, בכל שישי ושבת בשעה 12:00.
הסיורים בהנחיית בוגרי התוכנית ללימודי אוצרות של סמינר הקיבוצים והמרכז לאמנות עכשווית.
הכניסה ללא עלות נוספת (10 ₪),
לחברי אגודת הידידים של המרכז לאמנות עכשווית הכניסה ללא תשלום

ניתן לתאם מראש הדרכה לקבוצות מאורגנות במועדים אחרים במייל: info@cca.org.il

[10]

סיורים מודרכים – כל שישי שבת

במרכז לאמנות עכשווית