כנות חדשה: על אירוניה, אותנטיות ורגשות באמנות

18.07.2016

דיון בהשתתפות: אווה אילוז, רועי ברנד וניסן שור. בהנחיית: חן תמיר
המרכז לאמנות עכשווית – 18 ביולי בשעה 19:00

בהשראת תערוכתו של ראגנאר קיארטנסון – "ארכיטקטורה ומוסר", יתקיים דיון אשר יתמקד באירוניה ואותנטיות, במציאות הרגשית של החיים העכשוויים ובקשיים של הבעה וייצור של רגש באמנות. אווה אילוז, רועי ברנד וניסן שור ידונו בשאלות כגון: מה הופך אמנות לכנה? מה הם הסמנים של "מקוריות" ו"אותנטיות"? האם אירוניה היא צורה של ביקורת או ביטוי ריק של ייאוש? האם וכיצד אמנות יכולה להישאר אפקטיבית תוך שהיא נמנעת ממלכודות של השתתפותיות מחד, וציניות מאידך?
סוקרטס השתמש באירוניה כדי לדרבן את בן שיחו, קירקיגור חשב שאירוניה היא ביטוי של השלילה המוחלטת, וניטשה טען שהיא הכרחית כדי שהיחיד יהפוך להיות מי שהוא באמת. רועי ברנד יסקור בקצרה את ההיסטוריה של האירוניה וידון בשימושיה הראויים והבלתי ראויים בהווה.
בחלק מספריה, אווה אילוז טוענת שהקפיטליזם ממסחר את האותנטיות. אילוז בוחנת תהליכים של זהות עצמית ויחסים חברתיים מכוננים על ידי שווקים מסחריים.
ניסן שור יתמקד במורשת "הפוך על הפוך״ של תרבות המקומונים בשנות התשעים וכיצד אלה הובילו לגישה שלנו לאירוניה כיום. הוא יבחן איך אנשים התחברו מחדש לגופם ולריקוד באמצעות סמים כמו אקסטזי וMDMA ויתמקד במאבק בין שכל לגוף, חרדה חברתית ומבוכה, שהפכו לרגשות דומיננטיים בתקופתנו.

את הדיון תנחה חן תמיר – אוצרת במרכז לאמנות עכשווית.

על הדוברים:

אווה אילוז – פרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. כתבה מגוון ספרים החוקרים את הצומת שבין רגשות, תרבות, תקשורת, והדרכים בהן הקפיטליזם שינה את הדפוסים הרגשיים שלנו באמצעות צריכה וייצור.

רועי ברנד – מרצה לפילוסופיה באקדמיה לאמנות בצלאל, ירושלים. הקים וניהל את "יפו 23" – מרכז לאמנות ותרבות. כמו-כן לימד גם באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטה העברית, בשרה לורנס קולג' ועוד. ברנד מתמחה בפילוסופיה מודרנית ועכשווית, טראומה ותרבות פופולרית, ופרקטיקות אוצרותיות ואסתטיות. ברנד אצר מגוון תערוכות, ביניהן התערוכה בביתן הישראלי בביאנלה לארכיטקטורה בשנת 2014. 

ניסן שור  – בעל טור ובמאי דוקומנטרי. ביים את הסדרה הדוקומנטרית (המתבססת על ספרו) "לרקוד עם דמעות בעיניים" שעסקה בתרבות המועדונים בישראל. כמו-כן ביים את הסדרה "אנשי המכירות", שעסקה בהיסטוריה של הפרסום בישראל ואת "מקום בצמרת: שישה פרקים על פופ ישראלי". שור כותב טור קבוע במוסף "הארץ". מאמרים פרי עטו על תרבות פופולרית ופוליטיקה התפרסמו במגוון כתבי עת ופרסומים. רומן הביכורים שלו יראה אור בשנת 2017.