יצירת האבוד והלא עשוי – סרטיו של ברוס צ'צ'פסקי | הרצאה והקרנה

25.03.2014

שלישי, 20:00

המרכז לאמנות עכשווית יארח את יוצר הקולנוע הפולני-אמריקאי ברוס צ'צ'פסקי בערב בו ידבר על סרטיו הניסיוניים ויקרין סרטים.
ברוב סרטיו צ'צ'פסקי משתמש בחומרי סרטים של יוצרים אוונגרדיים שמעולם לא הושלמו, שאבדו או שהושמדו. מאז 2001, צ'צ'פסקי ביים שמונה סרטים ניסיוניים קצרים המתבססים על חומרים שלא הוצגו ועל תסריטים שפורסמו אך לא צולמו של יוצרי הקולנוע האוונגרדי כסטפן ופרנצ'סקה תמרסון, מאיה דרן, יאן בז'קובסקי ואחרים (יוצרים ממרכז אירופה של שנות העשרים והשלושים של המאה הקודמת ושל ראשית האוונגרד האמריקאי).
בהתבססו על חומרים ארכיוניים, צ'צ'פסקי מנסה לחשוב מחדש על משמעותה של הזהות, ההיסטוריה, הזיכרון והאובדן. ברבים מסרטיו הוא משתמש בחפצים היסטוריים, או יוצר סימולציות של היסטוריה, שאפילו בהיעדר כל תיעוד או עקבות של היסטוריה, בכל זאת ניתן למצוא בהם "חומר אפל" שמן הראוי לגלותו.
בין קטעי סרטים שיראה צ'צ'פסקי יכללו קטעי סרטים שלו ושל יוצרים שבחומריהם הוא משתמש. בנוסף יוקרן גם סרטו האחרון החדש של צ'צ'פסקי, שיצא לפני חודשיים, Witch’s Cradle (2014, וידיאו דיגיטלי, ש/ל, סאונד, 10:22 דק'). הסרט מדמיין סרט לא גמור של מאיה דרן (1917 – 1961) – חלוצת הקולנוע האוונגרדי, משנת 1943 שהיא צילמה יחד עם מרסל דושאן בגלריה לאמנות של פגי גוגנהיים בניו יורק. הסרט הוא כוריאוגרפיה של סדרת תנועות בין הדמות (שמשוחקת בידי דושאן) והמצלמה, שהיה מיועד להיות מחקר המגלה את האיכויות הקסומות של האובייקטים בגלריה של גוגנהיים, חלל בו הציג גם דושאן. עקבותיו של הסרט המקורי אבדו.

ברוס צ'צ'פסקי – יוצר סרטים ניסיוניים. סרטיו מוצגים בכל רחבי העולם ונמצאים באוסף של המוזיאון לאמנות מודרנית (MoMA), ניו יורק; מוזיאון וויטני לאמנות אמריקאית, ניו יורק; מוזיאון ברוקלין; מוזיאון לאומנות מודרנית, סאיטאמה, יפן; המכון לאמנות, מינאפוליס ועוד. הוא מנהל כיום את גלריות ריינברגר במכון קליבלנד לאמנות, ארה"ב, וכותב על אמנות, סרטים וקולנוע ניסיוני. כתביו פורסמו בין היתר ב- MIT Press, , Intellect Books UK,, The Concise Focal Encyclopedia of Photography, NewArt Examiner ועוד.

Polish Institute Tel Aviv copy