ארכיטקטורה וכוח

29.06.2016

יום רביעי, 29.6 בשעה 19:00
המרכז לאמנות עכשווית
כניסה: 10 ש״ח

המרכז לאמנות עכשווית יקיים דיון, בהשראת ספרו של וו.ג'יי.טי מיטשל Landscape of Power )"נוף קדוש", רסלינג, 2009), על ידי בחינת ייצוגים של יישובים באזורי כיבוש כנופים בנאליים וכפי שהם מתוארים בישראל.
שלושת הדוברים — תמר ברגר, נעמה מישר ומוריאל רם — יתמקדו בטכניקות של קולוניזציה באזורים פרבריים וכפריים ובאופן בו הן משפיעות על תפיסתנו את הנוף והמקום.

סרג'יו אדלשטיין יפתח את הערב בדברי הקדמה על אדריכלות כביטוי של כוח וינחה את השיח המשותף שלאחר הפאנל.

בהשראת ספרה הטרי, “אוטוטופיה: על מרחב הביניים הפרברי בישראל" (הקיבוץ המאוחד, 2015), תסביר תמר ברגר כיצד אדריכלות, תכנון, וחיי היומיום בפרברים מחדירים הילה של סדר, שליטה, ובנאליות – ואיך אלה נגזלים על-ידי ההתנחלויות בשטחים הכבושים.
נעמה מישר תדון בביטויי אידיאולוגית ה"הורקה" הציונית באדריכלות נוף עירונית בעיר מעורבת.
מוריאל רם יציג את מחקרו על צפון ישראל ובמיוחד על מיתוגו של הר החרמון כאתר סקי מערבי "רגיל" וכניסיון לחקות "לובן" אירופאי. הוא ידון במתחים ובסתירות הטמונים בייצוגים קולוניאליים שכאלה.

על הדוברים:
תמר ברגר – מסאית החוקרת את התרבות האורבנית הישראלית. מרצה באקדמיה לאמנות בצלאל ובפקולטה לארכיטקטורה בטכניון. בין ספריה: "דיוניסוס בסנטר" (הקיבוץ המאוחד, 1998), "ברווח בין עולם לצעצוע" (רסלינג, 2008) ו"סוגיות בתיאוריה של המרחב" (האוניברסיטה הפתוחה, 2010).

נעמה מישר – חברה בקרן אדמונד ספרא במרכז לאתיקה באוניברסיטת תל אביב. בעלת תואר דוקטור בתוכנית ללימודי תרבות באוניברסיטה העברית בירושלים. את התואר הראשון שלה עשתה באדריכלות נוף בפקולטה לאדריכלות בטכניון. עסקה באדריכלות נוף והייתה האוצרת של מספר תערוכות אדריכלות נוף ואמנות עכשווית. מישר מלמדת בתוכנית ללימודי אדריכלות נוף בטכניון.

מוריאל רם – השלים את עבודת הדוקטורט שלו במחלקה לפוליטיקה וממשל של אוניברסיטת בן גוריון בנגב וכיום הוא פוסט דוקטורנט בפקולטה לארכיטקטורה ותכנון ערים בטכניון. רם מתמקד בתהליכי נורמליזציה של מרחבים במחלוקת, בהקשרים שבין מרחב, אמון ואמונה ובאופנים בהם קהילות עירוניות מעצבות את זהותן הקהילתית.

סרג'יו אדלשטיין – מנהל ואוצר ראשי של המרכז לאמנות עכשווית.