תכלת רם: גלגל שלישי

07.06.2018 - 01.09.2018


פתיחה: יום חמישי, 7 ביוני, בשעה 20:00

המרכז לאמנות עכשווית, תל אביב, שמח להודיע על פתיחת תערוכת היחיד של תכלת רם (ילידת 1982, קיבוץ חניתה, ישראל; חיה ועובדת בתל-אביב). התערוכה תוצג בקומה הראשונה של המרכז לצד התערבויות בחללים נלווים.

תכלת רם עוסקת בעבודותיה במקום ובאובדנו הפוטנציאלי. במוקד תערוכת היחיד שלה במרכז לאמנות עכשוית ״גלגל שלישי״, מעמידה רם משאלת-לב לחיות חיי הלך. היא שואבת השראה מתפיסת העולם של חיי פרישות על צורותיהם השונות, ומערכי החופש שחיים אלו מציעים, וכן ממאפייניהם החומריים הטבועים בקיום דל וצנוע. רם מוצאת עניין במתח שבין האופק האסקפיסטי של חיי הנדודים לבין צידם הפרקטי, ההישרדותי בעיקרו, שמבוסס על אלתור ומודולציה. הנוודות מניחה העדר של מקום קבוע, ועם זאת ניחנת ביכולת להפוך כל מקום ודבר לבית. רם מחילה מחשבה זו על חלל התצוגה במרכז לאמנות עכשווית ועל החללים הסמוכים לו.

מחוץ למרכז לאמנות עכשווית, מציבה רם טנדר סובארו מודל 1992, שעבר התערבויות שונות. זהו רכב בעל אופי אייקוני, שבעשור הנוכחי נמצא על התפר שבין רכב עבודה לרכב אספנות; רכב המשמש לתנועה ולאחסון, שהולך והופך לאובייקט נכסף, פטישיסטי. הפעולות הפיסוליות שרם עורכת ברכב נעות בין שתי תנועות סותרות: הפעולה האחת, של מחפש הבית, קשורה בשינוי מבני של הרכב המאפשר לו להפוך למרחב מחייה; והאחרת, של דבר שיצא משימוש העובר תהליך שימור מאולתר, מעידה על חוסר היכולת להיפרד ממנו.

בחלל הגלריה מוצגים פסלים שונים, מעין דגמים סוריאליסטיים של מרחבי חיים, המכילים בתוכם מחשבות על אור ותנועה כסממנים של זמן שנתקע. רם מתבוננת ביצירתיות שמצריכה פעולת ההישרדות ובאופי המשחקי שלה. היא בוחנת את היכולת של בר-החלוף לנכס מרחב, בדומה לילד הבונה ממלכה מתחת לשולחן, או לנווד הבונה מחסה ללילה רק כדי לפרקו עם בוקר. עבור רם, היכולת לנהל קיום מודולרי מסמנת השלמה עם אופיים החסר-ודאות והמשתנה תמיד של החיים. על כן, גם הפסלים השונים בתערוכה דורשים תנועה – של אור, של הגוף, של הדמיון.

״תכלת רם: גלגל שלישי״ נעשתה בליווי האוצרת האורחת הילה כהן-שניידרמן, שהתמנתה לאחרונה לאוצרת הראשית של מובי: מוזיאוני בת ים, ונתמכת על ידי מפעל הפיס וקרן יהושע רבינוביץ לאמנויות, תל-אביב.

צילום: ליאת אלבלינג