קנדיס ברייץ: סיפור אהבה

30.03.2017 - 03.06.2017

המרכז לאמנות עכשווית יציג את סיפור אהבה – מיצב הווידיאו החדש בשבעה ערוצים של האמנית קנדיס ברייץ מדרום אפריקה, המתמקד במשבר הפליטים העולמי ובכיכובם של אלק בולדווין וג'וליאן מור.

סיפור אהבה (2016) חוקר את מנגנוני ההזדהות ואת התנאים המובילים להיווצרותה של אמפתיה. העבודה מתבססת על סיפוריהם האישיים של שישה אנשים, אשר נמלטו מארצותיהם בתגובה לשורה של תנאים דכאניים: שרה עזַט מארדיני, שברחה מסוריה שסועת הקרבות; ז'וזה מריה ז'ואאו, ילד–חייל לשעבר מאנגולה; מאמי מאלובה לאנגה, ניצולת אונס מן הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו; שאבאֶנה פרנסיס סאוורי,אקטיביסטית טרנסג'נדרית מהודו; לואיס ארנסטו נאווה מולרו, מתנגד משטר מוונצואלה; ופארה עבדי מוחמד, אתאיסטית אידיאולוגית צעירה מסומליה. המיצב מצביע על ממדיו הגלובליים של מה שמכונה "משבר הפליטים" באמצעות ראיונות, אשר התקיימו עם ששת המשתתפים בארצות שבהן הם מבקשים לקבל או קיבלו מקלט (בברלין, ניו יורק וקייפטאון).

הסיפורים האישיים שחולקים המרואיינים עם הקהל מוצגים פעמיים בסיפור אהבה. באולם הראשון של המיצג, קטעים מבוימים מתוך ששת הראיונות נשזרים לכלל מונטאז' מהיר בכיכובם של השחקנים ההוליוודיים אלק בולדווין וג'וליאן מור. כל אחד מהם התבקש לבצע קטעים מתוך שלושה סיפורים, שגוללו בגוף ראשון, על רקע מסך ירוק, ללא תפאורת רקע, תלבושות, אביזרים, מִבטאים או בני שיח פיקטיביים. העריכה של ברייץ שוזרת את ששת הביצועים הללו ומתווה את הנסיבות החברתיותפוליטיות והחוויות האישיות שגרמו למרואיינים לעזוב את ארצותיהם. באולם השני מוקרנים הראיונות המקוריים במלואם ובכל מורכבותם.

בהשהותו את הצופים בין הסיפורים הקשים מכלי ראשון של אנשים הנותרים בדרך כלל חסרי שם ופנים בכלי התקשורת, לבין דרמה נגישה בכיכובם של שני שחקנים המייצגים את הנראות בהתגלמותה, סיפור אהבה תוהה על מה וכיצד אנו ממקדים את תשומת לבנו. העבודה משתמשת בנראותם הגדולה של מור ובולדווין כדי לחלוק סיפורים, שאחרת עלולים היו שלא לעורר את תשומת הלב או האמפתיה של הזרם המרכזי. בו בזמן, היא מהרהרת על אכזריותה של תרבות רוויה עד גדותיה בכלי תקשורת, שבה הזדהות עזה עם דמויות בדיוניות וסלבס באה כרוכה באדישות רווחת לאנשים המתמודדים עם מצוקות אמיתיות בעולמנו

סיפור אהבה נעשה בהזמנת הגלריה הלאומית של ויקטוריה, מלבורן, אאוטסט גרמניה, ברלין, ומדִייֶנבורד ברליןברנדנבורג

קנדיס ברייץ (נ. 1972 יוהנסבורג, דרום אפריקה) חיה ועובדת בברלין, מורה בכירה באוניברסיטת בראונשוויג (משנת 2007). ברייץ עובדת בעיקר בצילום ובווידיאו ומשתמשת רבות בפאונד פוטג' הלקוחים בעיקר מהתרבות הפופולרית. קנדיס ברייץ נבחרה לאחרונה להיות אחד משני האמנים המייצגים את דרום אפריקה בביאנלה הקרובה בוונציה.