סינמאי – עונה III פרק II שקט מאת ארקדי זיידס – האירוע מבוטל

01.04.2020

רביעי, 1 באפריל, בשעה 19:00 *האירוע מבוטל*

הפרק השני של העונה השלישית של סינמאי – קולנוע כוריאוגרפי – מוקדש ליצירה ״שקט״ (2010) מאת ארקדי זיידס. עבודתו של ארקדי זיידס (*1979, הומל בלארוס) מתמקדת בנושאים פוליטיים וחברתיים. בעבר, כאשר זיידס חי בישראל אחרי עלייתו עם משפחתו לארץ בשנות ה-90, התייחס לנושא הישראלי-פלסטיני ולאחרונה הוא מתייחס למצב באירופה, שם למד ובימים אלו חי ועובד.

הפרקטיקה האמנותית של זיידס מכוונת ליצירת דיון ביקורתי, תוך התרכזות בגוף כמדיום דרכו באים לידי ביטוי מוחשי נושאים פוליטיים וחברתיים. משנת 2004 עובד זיידס ככוריאוגרף עצמאי. רקד בקבוצת מחול נעה דר, אנסמבל בת שבע, להקת בת שבע ולהקת המחול יסמין גודר. לזיידס תואר שני בכוריאוגרפיה מבית הספר לתיאטרון ואמנויות De Theaterschool באמסטרדם הולנד. עבודותיו הוצגו בפסטיבלים ותיאטראות, מוזיאונים וגלריות שונות ברחבי אירופה, צפון ודרום אמריקה, באסיה ובארץ.

על ״שקט״ (2010)

״שקט״ צמחה מתוך תחושת חירום שהרגיש זיידס לאור האלימות והשבר המעמיק בין החברה הערבית לחברה היהודית בישראל. בתגובה לאווירה חריפה זו, הוא החליט לייצר סביבה המאפשרת תקשורת כנה ובונה אמון –  מקום המחפש נקודות מבט רחבות ככל האפשר. תהליך העבודה שאב את השראתו מתוך ההבדלים והשוני ברקעם האמנותי ובמציאות חייו  של כל אחד מהשותפים ליצירה: פלסטינאים וישראלים, שחקנים, רקדנים ואמנים הגרים כולם בגבולות מדינה אחת. ארבעת הדמויות ב"שקט" פועלות בנוף מלא חמלה, תוקפנות בלבול וכמיהה. הן נמצאות בחיפוש מתמיד, אחר המקום שיאפשר להכיל ולהבין – מקום של שקט.

על סינמאי

סינמאי היא סדרה של הקרנות וידיאו באוצרותה של הכוראוגרפית מאי זרחי (1984*, תל אביב. חיה ועובדת בתל אביב ובפרנקפורט). בכל פרק, זרחי מפגישה אותנו עם יצירות בימתיות בטווח שבין מחול לפרפורמנס, שלא נראו בישראל זה זמן בשל נסיבות שונות: יצירות שכבר אינן מוצגות, או שאינן מגיעות לישראל, שנוצרו בידי אמנים ואמניות שמסרבים להגיע להופעות בארץ ועוד. כל מפגש כולל תיעוד באורך מלא של יצירה נבחרת, ואחריו שיחת סקייפ בלייב עם יוצריה. העונה הראשונה של סינמאי נתמכה והוצגה במרכז כלים לכוראוגרפיה בבת ים (2017) ובה התארחו הכוראוגרפים/יות אסתר סלמון, הרכב טאלדנס (מוסטפה קפלן ופיליז סיזאנלי), מרטין שיק, פנאיברה גבריאל קנדה ומריה קמפוס ארויו. העונה השניה של סינמאי הוצגה במרכז לאמנות עכשווית תל אביב ובה התארחו הכוראוגרפים/יות לוסי גרין, יונס אטבנה, ג׳רמיין אקוגני, יאניס מנדפוניס, פבריס מצליח ונואה סולייה.

*השיחה תתקיים בעברית

כניסה: 35 ש"ח
ספר המקומות מוגבל, מומלץ לרכוש כרטיסים מראש.

תמונה: © כריסטיאן גלאוס