מיכל בראור – שודדים

09.11.2017 - 06.01.2018

מיכל בראורשודדים
פתיחה: יום חמישי, 15 בנובמבר, 2017 בשעה 20:00

לקיחת שלל בצילום וארכיאולוגיה: יום רביעי, 15 בנובמבר 19:00
שיחת אמן – מיכל בראור עם יאיר ברק: יום רביעי, 6 בדצמבר 19:00

מתי פעולה כלשהי נחשבת כגניבה? ולמי יש את הזכות לגנוב? האם ניתן לגנוב תרבות? זהות? שייכות מקומית? האם אפשר לראות בגנבה דבר מה חיובי?

תערוכתה החדשה של מיכל בראור מבוססת על חקירה מעמיקה של ארכיון התצלומים והאובייקטים של היחידה למניעת שוד עתיקות של רשות העתיקות. בתערוכה מציפה בראור שאלות סבוכות על מהות שוד העתיקות בישראל / פלסטין ועל אפשרות הקריאה המחודשת באובייקטים הגנובים. במסגרת עבודה חדשה ומרתקת, מציגה בראור מיצב המורכב מתצלומי היחידה למניעת שוד (אשר צולמו במקור כראיות מפלילות) לצד פריטים ארכאולוגים בזוזים. במיצב ייחודי זה עולות שאלות אודות מעמד, גזע וכיבוש בישראל / פלסטין לצד שאלות על מקור וחיקוי, בעלות והיסטוריה.

גזל של אתרים ארכאולוגיים ושל מרכזי תרבות דת ומוזיאונים, ספריות, כנסיות ומסגדים, ואפילו ערים שלמות הוא נושא חוזר בתולדות האמנות. בראור מעדכנת את המוטיב הקלאסי בגישתה הרפלקסיבית: היא מפנה את המבט פנימה, ומרחיבה את מוקד ההתבוננות מהבזיזה הארכאולוגית המובהקת לפעולת הצילום, תוך מחשבה על ״לקיחת התמונה״ כסוג של גנבה בפני עצמה.

התערוכה "מיכל בראור: שודדים" והקטלוג "ספר השלל" הופקו בסיוע ארטיס, ארטפורט, מיסודה של הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסטון, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, עיריית תל אביב יפו – אגף התרבות, המחלקה לאמנויות, קרן יהושוע רבינוביץ לאמנויות, תל אביב ורשות העתיקות.

צילום: יובל חי