לכודים ברשת: רשת יזע

19.01.2017 - 30.03.2017

לכודים ברשת: רשת יזע
כחלק מסדרת "לכודים ברשת", רשת יזע של ליאת ברדוגו מספקת למבקרי המרכז לאמנות עכשווית גישה לרשת האינטרנט האלחוטית על ידיי ניעור נמרץ של הסמארטפונים שלהם. פעולה פשוטה לכאורה המעידה על תקופה של דיגיטליות גלומה בה גופנו מעצב אינטראקציות דיגיטליות. נדמה כי ברדוגו שואלת: מה אם היה עלינו לעבוד ולהפעיל באופן פיזי את הגוף עם מכשיר על מנת להשיג את התוצאה הנחשקת של חיבור לאינטרנט? בבית הגידול המקוון של היום, המכשירים הטכנולוגיים הפכו לנספחים אדפטיביים לגוף הפיזי. הסמארטפונים מאפשרים אינטראקציות גלומות, בעוד שנדמה כי הם גם נסוגים פיזית אל תוך המרחק. עם זאת רשת יזע מעוררת אותנו להביא מכשיר טכנולוגי אל פני השטח ולבחון את תנועות הגוף, הלעיתים משעשעות, שעלינו לבצע על מנת להתחבר.

מבקרים מוזמנים להתחבר לרשת "Captive Portal" על ידיי בחירתה מתוך רשימת הרשתות האלחוטיות וניעור הסמארטפון נמרצות.

ליאת ברדוגו היא אמנית, כותבת ואוצרת הפועלת באוקלנד, קליפורניה. עבודתה — המתמקדת בהתגלמות ודיגיטליות, תיאורית הארכיב, וכלכלות חדשות — משלבת וידאו, כתיבה, מיצג ותיכנות לכדי גיבוש נקודת מבט מתחשבת וביקורתית על התרבות הדיגיטלית. ברדוגו הציגה בגלריות ופסטיבלים ברחבי העולם, והיא משתפת פעולה רבות עם יחידים וארכיונים. בין היתר היא אוצרת אמנות רשת ותכניות מיוחדות בעבור פרינט סקרין, הפסטיבל הישראלי לאמנות דיגיטלית; ממייסדי ואוצרי Bay Area’s Living Room Light Exchange, סלון חודשי לאמנות ניו-מדיה; ממייסדי ואוצרי World Wide West, פסגה שנתית, תערוכה ואירוע פרפורמטיבי של ניו-מדיה. כתביה התפרסמו ב Rhizome, Temporary Art Review, HZ Journal, ועוד. נכון להיום, ברדוגו היא עוזרת מרצה לאמנות + ארכיטקטורה באוניברסיטת סאן פרנסיסקו.

אודות לכודים ברשת

״לכודים ברשת״ הינו “קיר חמישי” דיגיטלי. כמו קיר גלריה, גם הוא ניתן לצפיה על ידי מבקרי הגלריה בלבד בביקורם במרכז. לעומת קיר רגיל, הצפייה בו תתאפשר באמצעות המכשיר הסלולרי או המחשב של המבקר. אנחנו בחיפוש תמידי בעקביות אחר חיבור לרשת באמצעת WiFi, מרחב שאליו אנו יוצאים כיום דרך ה"שערים הלוכדים" שבדר"כ משמשים זירות פרסומיות-מסחריות עבור בנקים ותחבורה ציבורית. עם זאת, הוא יכול לשמש גם כקנבס בלתי נראה, בלתי מנוצל ובלתי ממומש.

המרכז לאמנות עכשווית מעוניין לנצל את הפרקטיקה האנושית של החיפוש האובססיבי (של האדם) והאוטומטי (של המכונה הסלולרית) אחר רשת זמינה, וללכוד את תשומת לבם של המבקרים למבט אחרון, חטוף, ביצירות אמנות. דווקא כאשר הם מבקשים להתחבר לרשת האינטרנט ולהתנתק מן מרחב הגלריה, המבט, הסקרנות והמודעות מוסבים דווקא לתווך, לשער (Portal) עצמו, והאובייקט מופיע מחדש בתוך מרחב קיברנטי, באופן שמערער את ההנחות המקדימות של הצופה-גולש.

״לכודים ברשת״ נאצר ע״י יואב ליפשיץ, טל מסינג, ואוצרת במרכז לאמנות עכשווית, חן תמיר.

טל מסינג ויואב ליפשיץ – תיאורטיקנים, מרצים, יוצרים ואוצרים, ממייסדי הקולקטיב "המפלגה הפיראטית הישראלית". בין פעולותיהם במרחב: קמפיין פיקטיבי להרצת דפני ליף לראשות עיריית תל אביב-יפו (מרץ 2013), תערוכת "אלובייקט" שאצרו בגלריה ארעית ברחוב השוק בתל אביב (פברואר 2014), המסה "אלובייקט: הרה-מטריאליזציה של הקונספט" שפורסמה בגיליון הראשון של כתב העת החדש של בצלאל (אוגוסט 2014), ופרוייקט הקונספט / מחאה דיגיטלית Occupy Wi-Fi (מאפריל 2014).