לכודים ברשת: פלטפורמה וירטואלית חדשה

05.03.2015

לכודים ברשת Captive Portal
פלטפורמה ווירטואלית חדשה במרכז לאמנות עכשווית
השקה: 5.3.2015 ב-20:00

המרכז לאמנות עכשווית גאה להציג את ״לכודים ברשת״ (Captive Portal), פרויקט אוצרות וירטואלי תלוי מקום שמבוסס על רשת WiFi בתוך המרכז לאמנות עכשווית. הפרויקט מוקדש לתצוגה של עבודות חדשות מאת אמנים ישראלים ובין-לאומיים, והוא יחנך עם עבודה חדשה מאת האמנית missdata (צילה חסין) שתוצג החל מהחמישי במרץ.

״לכודים ברשת״ הינו “קיר חמישי” דיגיטלי. כמו קיר גלריה, גם הוא ניתן לצפיה על ידי מבקרי הגלריה בלבד בביקורם במרכז. לעומת קיר רגיל, הצפייה בו תתאפשר באמצעות המכשיר הסלולרי או המחשב של המבקר. אנחנו בחיפוש תמידי בעקביות אחר חיבור לרשת באמצעת WiFi, מרחב שאליו אנו יוצאים כיום דרך ה"שערים הלוכדים" שבדר"כ משמשים זירות פרסומיות-מסחריות עבור בנקים ותחבורה ציבורית. עם זאת, הוא יכול לשמש גם כקנבס בלתי נראה, בלתי מנוצל ובלתי ממומש.

המרכז לאמנות עכשווית מעוניין לנצל את הפרקטיקה האנושית של החיפוש האובססיבי (של האדם) והאוטומטי (של המכונה הסלולרית) אחר רשת זמינה, וללכוד את תשומת לבם של המבקרים למבט אחרון, חטוף, ביצירות אמנות. דווקא כאשר הם מבקשים להתחבר לרשת האינטרנט ולהתנתק מן מרחב הגלריה, המבט, הסקרנות והמודעות מוסבים דווקא לתווך, לשער (Portal) עצמו, והאובייקט מופיע מחדש בתוך מרחב קיברנטי, באופן שמערער את ההנחות המקדימות של הצופה-גולש.

״לכודים ברשת״ נאצר ע״י יואב ליפשיץ, טל מסינג, ואוצרת במרכז לאמנות עכשווית, חן תמיר. תכנות: ניר הראל

missdata (צילה חסין) היא אמנית שבוחנת את השינויים שמחוללת הדיגיטציה המואצת בתרבות העכשווית. עבודותיה מעלות לדיון את הקלות הבלתי נסבלת של החיבור, ומנסות להתמקח על המחיר הנדרש מאיתנו כדי להישאר מעודכנים. היא בעלת תואר שני בלמודי מדיה ממכון פיט צווארט ברוטרדם, וזכתה במלגת אמן חוקר באקדמיית יאן ון אייק במאסטריכט. כיום היא סטודנטית לדוקטורט בסורבון, פריז. עבודותיה הוצגו במרכז לאמנות דיגטלית חולון, מוזיאון המדע ירושלים, טרנסמידיאל ברלין, מוזיאון וואן אבה אינדהובן, Smart Project Space באמסטרדם, ועוד.

טל מסינג ויואב ליפשיץ – תיאורטיקנים, מרצים, יוצרים ואוצרים, ממייסדי הקולקטיב "המפלגה הפיראטית הישראלית". בין פעולותיהם במרחב: קמפיין פיקטיבי להרצת דפני ליף לראשות עיריית תל אביב-יפו (מרץ 2013), תערוכת "אלובייקט" שאצרו בגלריה ארעית ברחוב השוק בתל אביב (פברואר 2014), המסה "אלובייקט: הרה-מטריאליזציה של הקונספט" שפורסמה בגיליון הראשון של כתב העת החדש של בצלאל (אוגוסט 2014), ופרוייקט הקונספט / מחאה דיגיטלית Occupy WiFi (מאפריל 2014).