גסטון צבי איקוביץ: קינון

18.08.2016 - 15.10.2016

גסטון צבי איצקוביץ

"קינון"

פתיחה: 18 באוגוסט בשעה 20:00 

המרכז לאמנות עכשווית מציג את תערוכת היחיד קינון של האמן גסטון צבי איצקוביץ. תהליכי בנייה וקינון הם הנושא המרכזי של התערוכה, המעלה שאלות על הקשר בינם לבין כינון לאומיות, מסורת ותרבות. במרכז התערוכה מוצג מיצב וידיאו בחמישה ערוצים בשם העיר רוואבי (2016). בכל הקרנה נראה סתת יחיד בעבודתו, כשהוא מסתת אבנים המשמשות לחיפוי "מסורתי" של בנייני העיר הפלסטינית המודרנית הראשונה בגדה המערבית. בתערוכה תוצג גם סדרת התצלומים נטיעות (2016-2013), שצולמה באירועי הנטיעות ההמוניים שמארגנת קרן קיימת לישראל. התצלומים מסמנים רגע של התחלה או הבטחה, אך גם מייצגים אירועים שמשמעותם האידיאולוגית ברורה: תפיסת בעלות על הקרקע על ידי יהודים ועבורם.

בסדרת העבודות דגמים לרקמות גובלן (2016) סרק והגדיל איצקוביץ סדרה של שרטוטים מתוך הספר "ריקמת ירושלים" מאת אן רוט (1972). הספר, שמכיל דגמי רקמה של אתרי ירושלים ההיסטוריים, הוענק כמתנה לעובדות חברת האופנה הישראלית משכית. פעולת הניכוס של איצקוביץ לא רק חושפת את הממד האידיאולוגי של הבחירה לרקום אתרים אלה, שאינה מפתיעה על רקע הנרטיב הציוני-לאומי של התקופה. היא גם מצביעה על הדימויים כנטועים בתהליכי ייצור, שכפול ועבודת יד ושואלת לא רק מה המשמעות של הדימוי, אלא גם מה הוא עושה או כיצד הוא פועל.

סדרת התצלומים כרוניקה של שינויים (2016) היא תוצר של מחקר ארוך שערך איצקוביץ בקרב אספני וחוקרי בולים פלסטינים. הסדרה מורכבת מארבע סדרות בולים המכילות תהליכי ניכוס, מחיקה והטמעה. הבולים וסימני התוספות והמחיקות שעליהם ממחישים את האופן שבו דימויים לוקחים חלק במאבק על בניית בית לאומי, ואת החשיבות הסימבולית שיש להם בתהליכי כינון ריבונות והשגת עצמאות.

סדרה זו חותמת את המהלך המושגי הנרקם בתערוכה, המציג צילום כפעולה, שבמהלכה הופך הדימוי לאובייקט מטריאלי המופץ ברבים ומקבל משמעויות ושימושים שונים ככל שהוא נמסר הלאה. התערוכה קינון מזמינה אותנו להתלוות למהלך המותח קו ישיר בין קינון לבין תהליכי כינון, בנייה והתפתחות פרטיים ולאומיים.

ביום חמישי, 1 בספטמבר בשעה 19:00 תתקיים השקה חגיגית של קטלוג התערוכה הכולל מאמרים מאת סרג'יו אדלשטיין וגלעד רייך.

התערוכה תינעל ב- 15 באוקטובר 2016

התערוכה הופקה בתמיכת עיריית תל אביב יפו – אגף התרבות והאמנויות; קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות, תל אביב; וקרן פיליפ ומוריאל ברמן, ארה"ב.